Arcymistrzowie. Kwiat międzywojennej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 20:13
- Ta publikacja przypomina nam, że nasi dziadkowie, często mający ułańską fantazję, byli jednocześnie znakomitymi matematykami, szachistami, strategami - mówi Mateusz Matyszkowicz o książce "Arcymistrzowie. Złota era polskich szachów", którą napisał Stefan Gawlikowski.
Fragment okładki książki Arcymistrzowie. Złota era polskich szachów
Fragment okładki książki "Arcymistrzowie. Złota era polskich szachów"Foto: mat. promocyjne

Mało kto pamięta, że przedwojenna Polska była potęgą szachową. W 1930 roku nasza reprezentacja zdobyła złoty medal na olimpiadzie w Hamburgu. "Bombenmannschaft" - tak określała polską drużynę niemiecka prasa. Ta książka maluje niesamowite losy mistrzów z Hamburga i ich krajowych konkurentów - każdy z nich był geniuszem o barwnej osobowości.

arcymistrzowie-zlota-era-polskich-szachow-środek.jpg

"Arcymistrzowie" opowiadają także o niezwykłej harmonii pomiędzy Polakami i polskimi Żydami w szachowym świecie II Rzeczpospolitej. Ale kres złotej ery był tragiczny - walec drugiej wojny światowej nie miał litości dla największych umysłów tamtych czasów…

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której Mateusz Matyszkowicz przekonuje, że to "opowieść o zaginionej polskiej inteligencji, która potrafiła sięgnąć po to, co supernowoczesne i jednocześnie klasyczne".

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 21.12.2016
Godzina emisji: 10.18

mat. promocyjne/mk

Czytaj także

Czy Leopold Tyrmand był literackim chuliganem?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 14:31
- Zaczynamy nasz cykl od bohatera mojego dzieciństwa, młodości i wczesnych lat dorosłości, czyli Leopolda Tyrmanda - powiedział Mateusz Matyszkowicz w pierwszej audycji "Trójkowy chuligan literacki".
rozwiń zwiń