Kto za wszelką cenę chciał uciec z PRL?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 12:33
- Paszport był przepustką na Zachód, do zobaczenia na własne oczy trochę innego świata - opowiada autor książki "Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL" Jarosław Molenda.
Audio
  • Kto za wszelką cenę chciał uciec z PRL? (Przodownicy lektury/Trójka)
Marek Hłasko - jeden z najsłynniejszych pisarzy, którzy wyjechali z Polski i nigdy do niej nie wrócili
Marek Hłasko - jeden z najsłynniejszych pisarzy, którzy wyjechali z Polski i nigdy do niej nie wróciliFoto: PAP/Adam Mottl

Jednym z elementów systemu komunistycznego w Polsce było odebranie obywatelom możliwości wyjazdu z kraju. Zamknięcie granic państwa i izolacja od wpływów "zewnętrznych" prowadzić miały do przejęcia przez władzę pełnej kontroli nad społeczeństwem.


Fragment okładki książki "Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL" Fragment okładki książki "Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL"

Wyjazd lub przyjazd do Polski był możliwy tylko dla pewnej grupy ludzi uprzywilejowanych lub tych, którzy z wielu innych względów niezbędni byli do załatwienia ważnych spraw z punktu widzenia funkcjonowania państwa. W jaki sposób dochodziło do ucieczek z komunistycznej Polski? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Mateusza Matyszkowicza z Jarosławem Molendą.

***

Tytuł audycji: "Przodownicy lektury"
Prowadził: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Jarosław Molenda (pisarz, dziennikarz)
Data emisji: 29.03.2017
Godzina emisji: 10.13

mat. promocyjne/mp
Czytaj także

Historie alternatywne mają się coraz lepiej

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 14:05
Ambitny, młody policjant, ale już z przeszłością, podejmuje ryzykowne śledztwo, od początku płynąc pod polityczny prąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Bogdał lubi opowiadać innymi

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 13:53
- Pisząc staram się oddawać głos innym. Jak najmniej mówić sobą - mówi gość "Przodowników lektury" pisarz Grzegorz Bogdał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fascynujące życie Trumana Capote

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 11:50
- Biografię Trumana Capote Gerald Clark pisał przez 13 lat. Poznał pisarza osobiście. Rozmawiał niemal z każdym człowiekiem, z którym Capote się zetknął - opowiada o książce "Truman Capote" Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń