Wędrujące zmarłe dusze na współczesnej Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 12:00
Ortodoksyjni chasydzi, skorumpowani biznesmeni, wędrujące dusze zmarłych, posowiecka Ukraina, taniec na grobie... To wszystko łączy jedno wydarzenie - rzeź Żydów i Polaków z 1768 r. O tym, jak przeplata się religia i ekonomia z przeszłością i współczesnością Ukrainy, możemy przeczytać w książce "Dybuk. Opowieść o nieważności świata".
Audio
  • Wędrujące zmarłe dusze na współczesnej Ukrainie w "Przodownikach lektury" (Przodownicy lektury/Trójka)
Dybuk. Opowieść o nieważności świata - opowiada o tym, co się dzieje, gdy świat ortodoksyjnych chasydów spotyka się ze światem posowieckiej Ukrainy
"Dybuk. Opowieść o nieważności świata" - opowiada o tym, co się dzieje, gdy świat ortodoksyjnych chasydów spotyka się ze światem posowieckiej UkrainyFoto: mat. promocyjne

- W moim filmie i książce dybuk jest metaforą, więc każdy czytelnik powinien sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czym on jest. W tradycji kabalistycznej z kolei, dybuk to dusza zmarłego, która wchodzi w ciało żyjącego człowieka. To trochę tak, jak w naszych "Dziadach" - opowiada Krzysztof Kopczyński, współautor książki.

Czasem autor dopuszcza do głosu dybuki – biedne dusze, które po śmierci nie znalazły spokoju i błagają o wsparcie jakiegokolwiek boga.

Współcześnie na Ukrainie też trudno o spokój. Mieszkańcy boją się chasydzkich biznesmenów wspieranych przez władze, a chasydzi – antysemityzmu. Na konflikt ekonomiczno-religijny nakłada się skomplikowana sytuacja polityczna Ukrainy.

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania audycji, w której więcej mówimy na temat książki "Dybuk. Opowieść o nieważności świata".

***

Tytuł audycji: "Przodownicy lektury"
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Krzysztof Kopczyński (współautor filmu i książki "Dybuk. Opowieść o nieważności świata")
Data emisji: 31.05.2017
Godzina emisji: 10.17

mat. promocyjne/czaj/fbi

Czytaj także

Lama Itigełow i mitologia polityczna Buriatów

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 15:58
- Osią narracyjną tej opowieści jest historia XII Pandito Chambo Lamy Daszi Dorżo Itigełowa - mówi Alber Jawłowski, autor książki "Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resztki starego dobrego świata w sowieckiej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 15:43
- Ta książka jest jak gorące kakao pite w trakcie konsumpcji lodów - mówi Mateusz Matyszkowicz o powieści "Pokolenie zimy" Wasilija Aksjonowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afganistan. Kraj bez nadziei

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 12:00
- Spróbujmy sobie wyobrazić kraj, z którego ucieka całe pokolenie pierworodnych, zostawiając go na łasce bandytów, którzy czasami zwą się talibami, a czasami nawet nie trzeba ich jakkolwiek nazywać - mówi Monika Bułaj, autorka reportażu "Nur. Zapiski afgańskie".
rozwiń zwiń