X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Walden", czyli czego naprawdę potrzeba nam do szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 10:30
"Walden, czyli życie w lesie" Henry’ego Davida Thoreau nie jest arcydziełem literatury. To raczej wydawnicza ciekawostka. Bardzo ważny tekst z historii myśli społecznej, bardzo ważny tekst dla kontrkultury, ale nic ponadto. Mimo to zaczytywały się w niej całe pokolenia.
Audio
  • "Walden, czyli życie w lesie" (Przodownicy lektury/Trójka)
Walden jest zapisem dwuletniego pobytu autora w lesie na jeziorem w amerykańskim stanie Massachusetts
"Walden" jest zapisem dwuletniego pobytu autora w lesie na jeziorem w amerykańskim stanie MassachusettsFoto: Pixabay

Książka nie jest nowością wydawniczą, ale obrosła legendą. Ma 150 lat, znają ją nawet ci ludzie, którzy nigdy nie mieli książek tego twórcy w rękach. Biblia hipisów, ekologów, antyglobalistów. Pierwszy w historii zapis buntu przeciw cywilizacji Zachodu. Już wtedy byli tacy, którym ta nie odpowiadała.

– "Walden" jest zapisem dwuletniego pobytu autora w lesie nad jeziorem w amerykańskim stanie Massachusetts, który postanowił zbadać, co tak naprawdę niezbędne jest nam do życia. Po dwóch latach doszedł do wniosku, że człowiek wiele nie potrzebuje. To, jak bardzo zabiegamy o pieniądze, o dobra doczesne, związane jest głównie z presją społeczną, której wcale nie musimy się poddawać. W swojej książce opisuje na przykład, jak buduje chatę, uprawia fasolę, spotyka się z ludźmi i zwierzętami, analizuje dźwięki w głuszy, przemijanie pór roku, swoje życie w samotności – opowiada o książce Mariusz Cieślik.

Dlaczego kolejne pokolenia zaczytywały się w tej książce? Na czym polega jest uniwersalizm? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.   

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji:
 7.03.2018
Godzina emisji: 10.15

abi/mk

 

Czytaj także

"Czym jest człowiek", czyli życiowe zakręty współczesnych mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 12:48
Zbiór opowiadań Davida Szalaya przedstawia obraz współczesnego mężczyzny. Różne historie, zupełnie odmienne postacie, a jednak coś ich wszystkich łączy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porwanie, o którym nie wszyscy zapomnieli. Najnowsza książka Harlana Cobena

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 13:19
Harlan Coben to jeden z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy. Jego kryminały wciągają na długie godziny i pozwalają wczuć się w ciemny i niebezpieczny świat przestępstw. W księgarniach pojawiła się właśnie najnowsza książka tego autora. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hisham Matar i jego powrót do ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 11:38
Według "The New York Times" jest to największe literackie wydarzenie ubiegłego roku. Książka zdobyła Nagrodę Pulitzera. "Powrót. Ojcowie, synowie i kraj pomiędzy nimi" Hishama Matara to pozycja, którą zdecydowanie warto przeczytać. 
rozwiń zwiń