"Walden", czyli czego naprawdę potrzeba nam do szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 10:30
"Walden, czyli życie w lesie" Henry’ego Davida Thoreau nie jest arcydziełem literatury. To raczej wydawnicza ciekawostka. Bardzo ważny tekst z historii myśli społecznej, bardzo ważny tekst dla kontrkultury, ale nic ponadto. Mimo to zaczytywały się w niej całe pokolenia.
Audio
  • "Walden, czyli życie w lesie" (Przodownicy lektury/Trójka)
Walden jest zapisem dwuletniego pobytu autora w lesie na jeziorem w amerykańskim stanie Massachusetts
"Walden" jest zapisem dwuletniego pobytu autora w lesie na jeziorem w amerykańskim stanie MassachusettsFoto: Pixabay

Książka nie jest nowością wydawniczą, ale obrosła legendą. Ma 150 lat, znają ją nawet ci ludzie, którzy nigdy nie mieli książek tego twórcy w rękach. Biblia hipisów, ekologów, antyglobalistów. Pierwszy w historii zapis buntu przeciw cywilizacji Zachodu. Już wtedy byli tacy, którym ta nie odpowiadała.

– "Walden" jest zapisem dwuletniego pobytu autora w lesie nad jeziorem w amerykańskim stanie Massachusetts, który postanowił zbadać, co tak naprawdę niezbędne jest nam do życia. Po dwóch latach doszedł do wniosku, że człowiek wiele nie potrzebuje. To, jak bardzo zabiegamy o pieniądze, o dobra doczesne, związane jest głównie z presją społeczną, której wcale nie musimy się poddawać. W swojej książce opisuje na przykład, jak buduje chatę, uprawia fasolę, spotyka się z ludźmi i zwierzętami, analizuje dźwięki w głuszy, przemijanie pór roku, swoje życie w samotności – opowiada o książce Mariusz Cieślik.

Dlaczego kolejne pokolenia zaczytywały się w tej książce? Na czym polega jest uniwersalizm? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.   

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji:
 7.03.2018
Godzina emisji: 10.15

abi/mk

 

Czytaj także

"Czym jest człowiek", czyli życiowe zakręty współczesnych mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 12:48
Zbiór opowiadań Davida Szalaya przedstawia obraz współczesnego mężczyzny. Różne historie, zupełnie odmienne postacie, a jednak coś ich wszystkich łączy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porwanie, o którym nie wszyscy zapomnieli. Najnowsza książka Harlana Cobena

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 13:19
Harlan Coben to jeden z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy. Jego kryminały wciągają na długie godziny i pozwalają wczuć się w ciemny i niebezpieczny świat przestępstw. W księgarniach pojawiła się właśnie najnowsza książka tego autora. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hisham Matar i jego powrót do ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 11:38
Według "The New York Times" jest to największe literackie wydarzenie ubiegłego roku. Książka zdobyła Nagrodę Pulitzera. "Powrót. Ojcowie, synowie i kraj pomiędzy nimi" Hishama Matara to pozycja, którą zdecydowanie warto przeczytać. 
rozwiń zwiń