"Deutsch dla średnio zaawansowanych", czyli podróż w głąb siebie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 11:16
– Czytając tę książkę, można odnieść wrażenie, że jest to opowieść o podróży, ale bardziej do wnętrza siebie, niż podróży realnej. Bohater szuka swoich korzeni, ale powód jego wyprawy jest niezwykły – mówi Mariusz Cieślik.
Audio
  • "Deutsch dla średnio zaawansowanych", czyli podróż w poszukiwaniu korzeni (Przodownicy lektury/Trójka)
Fragment okładki książki Deutsch dla średnio zaawansowanych Macieja Hena
Fragment okładki książki "Deutsch dla średnio zaawansowanych" Macieja HenaFoto: mat. promocyjne

"Deutsch dla średnio zaawansowanych" Macieja Hena "Deutsch dla średnio zaawansowanych" Macieja Hena

– Mój bohater ma na nazwisko Deutsch i pozwalam czytelnikom trochę go poznać, ale nie do końca. Dlatego nie jest to Deutsch dla zaawansowanych, ani dla początkujących, a dla średnio zaawansowanych właśnie – opowiada Maciej Hen, autor książki "Deutsch dla średnio zaawansowanych".

Do Marka Deutscha, niespełnionego warszawskiego plastyka, który u progu starości żyje na granicy materialnego przetrwania, zgłaszają się dwaj tajemniczy adwokaci z propozycją odzyskania kawałka ziemi na rumuńskiej Bukowinie, niegdyś ponoć należącego do jakiegoś jego dalekiego pradziada. W tym celu Deutsch musi jednak osobiście zdobyć dokumenty potwierdzające ciągłość jego rodowodu. Podróż śladami przodków – przez Ukrainę do Rumunii – ujawnia wiele zaskakujących szczegółów z historii rodziny Deutscha. Wszystkie jej nitki – żydowskie, niemieckie, chłopskie i szlacheckie – prowadzą do pewnej owianej posępną legendą postaci historycznej… Po znakomicie przyjętej i uhonorowanej m.in. Nagrodą Literacką im. Gombrowicza powieści "Solfatara", której akcja rozgrywa się w XVII-wiecznych Włoszech i Francji, Maciej Hen porzuca kostium i sztafaż historyczny, aby przedstawić swoją wizję współczesnej Polski. "Deutsch dla średnio zaawansowanych" to przewrotna, nasycona autoironią i dyskretnie zaprawiona szczyptą magii quasi-faustowska opowieść o poszukiwaniu korzeni, odzyskiwaniu młodości i odnajdywaniu zagubionego sensu.

Jaki szokujący fakt o swoim przodku odkrywa w trakcie swojej podróży Mark Deutsch? Zapraszamy do lektury oraz wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Maciej Hen (pisarz, aktor, operator, reżyser, scenarzysta filmowy, fotograf i tłumacz)
Data emisji: 16.10.2019
Godzina emisji: 10.15

mat. prasowe/ml/mk

Czytaj także

Mnóstwo emocji, żadnego kiczu. O "Non-Oui" Lidiji Dimkovskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 10:20
W tym wydaniu audycji przenosimy się do Chorwacji z czasów drugiej wojny światowej wraz z książką "Non-Oui" macedońskiej poetki i tłumaczki Lidiji Dimkovskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historie podniebne" – opowiadania, które wykolejają rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 11:00
– Zawsze fascynowała mnie niesamowitość codziennego życia, które może być całkiem zwyczajne i zupełnie niezwykłe w tym samym czasie – mówi Jakub Małecki, autor książki "Historie podniebne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakochać się i tworzyć

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 10:30
– Bardzo polecam tę książkę. Ta historia jest zakorzeniona w Powstaniu Warszawskim. Autorka pisząc tę książkę, wróciła do swoich przeżyć wojennych – mówił w audycji Mariusz Cieślik. 
rozwiń zwiń