Rewolucja w oszczędzaniu energii rodem z Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 16:00
Wynalazek polskiego naukowca – zasobnik ciepła – zrewolucjonizuje budowę klimatyzacji w budynkach i samochodach.
Audio
  • Rewolucja w oszczędzaniu energii, rodem z Polski (Trójwymiar/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: tong patong/Shutterstock.com

Niemal 12 proc. światowej energii pochłaniają budynki takie jak biurowce i hotele. Najbardziej "prądożernymi" instalacjami są tam klimatyzacje i systemy ogrzewania. Dzięki zasobnikowi ciepła, wynalazkowi polskiego konstruktora, prof. Wojciecha Jarzyny, możliwe będzie zredukowanie tak wysokiego zużycia energii.

smartfon_1200.jpg
Modny gadżet zadba o zdrowie

– Pojemność cieplna wody w fazie przejścia ze stanu ciekłego w lód, to około 83 kWh/tonę, czyli mniej więcej taka sama jak w bateriach litowo-jonowych – mówi wynalazca rewolucyjnego urządzenia. Może ono znaleźć zastosowanie również w motoryzacji, gdzie pozwoli na znaczne zwiększenie zasięgu samochodów elektrycznych.

W programie ponadto:

  • Rośnie liczba danych przechowywanych w telefonach i komputerach, a co za tym idzie, także i ryzyko ich utraty. Nie ma co się więc dziwić, że branża specjalizująca się w odzysku utraconych informacji ma się coraz lepiej.
  • Boże Narodzenie to okazja, przy której dzieci bardzo często w prezencie dostają swój pierwszy smartfon. Niestety rodzice bardzo rzadko zabezpieczają takie urządzenie przed niebezpiecznymi treściami, zwłaszcza przed pornografią. Na problem zwraca uwagę Stowarzyszenie Twoja Sprawa i zaleca dużą czujność oraz instalację filtrów rodzicielskich.

***

Tytuł audycji: Trójwymiar
Prowadzi: Kuba Witkowski
Data emisji: 20.12.2017
Godzina emisji: 18.37

ml/mk

Czytaj także

Medyczny unikat na skalę światową rodem z Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 19:00
Polski start-up stworzył unikalny na skalę światową symulator do szkolenia kardiologów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do czego służą latarnie? Do ładowania aut elektrycznych

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 20:30
W Polsce przybywa samochodów z elektrycznymi silnikami. W miastach jednak wciąż brakuje infrastruktury do ich ładowania.
rozwiń zwiń