Bikiniarze. Kolorowe ptaki PRL

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 13:25
Przenosimy się do przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych. Na ulicach polskich miast pojawia się pierwsza subkultura. Czym się charakteryzuje? 
Audio
Warszawa, listopad 1951 roku. Przed sądem stanęli tzw. bikiniarze. Nz: nad dowodami w sprawie (od lewej): Burmeister, Wysocki, Grochulski i Ciołek. Bikiniarzami nazywano młodzież, która ośmieliła się ubierać zgodnie z zachodnia modą, słuchała tej samej muzyki, co ich rówieśnicy w USA, nosiła modne fryzury
Warszawa, listopad 1951 roku. Przed sądem stanęli tzw. bikiniarze. N/z: nad dowodami w sprawie (od lewej): Burmeister, Wysocki, Grochulski i Ciołek. Bikiniarzami nazywano młodzież, która ośmieliła się ubierać zgodnie z zachodnia modą, słuchała tej samej muzyki, co ich rówieśnicy w USA, nosiła modne fryzuryFoto: PAP/CAF/Antoni Nowosielski

shutterstock_1033508167 przestępca 1200.jpg
Czy przestępcy mają niskie IQ?

– Bikiniarze wyróżniali się upodobaniem do jazzu i strojem. Nosili kraciaste marynarki, długie aż po kolana. Koszula kolorowa, a pod nią podkoszulka, również w wielu barwach i najchętniej w prążki. Spodnie przykrótkie – tak, aby odsłaniały kolorowe skarpetki, zwane również "piratkami". Mokasyny "na słoninie", czyli grubej podeszwie. Na głowie "naleśnik" i krawat z egzotycznymi motywami – opowiada Katarzyna Cygler.

Jak władze PRL zwalczały bikiniarzy? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 13.03.2018
Godzina emisji: 10.12

kw/mk

Zobacz także

Czytaj także

Czym jest otoskopia kryminalistyczna?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 11:14
Otoskopia jest jednym z badań, które może przeprowadzić laryngolog. Czym zatem jest kryminalistyczna wersja tej diagnostyki? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czerwień ust kryje wiele pułapek i tajemnic"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 13:28
Poszukiwanie przestępców zazwyczaj zaczyna się od poszukiwania odcisków palców. Pewien przypadek z lat 60. sprawił, że warto sprawdzać ślady... ust, które potrafią zdradzić wiele sekretów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przestępcy mają niskie IQ?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 10:30
"Dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Chociaż co do wszechświata nie jestem pewien" – mówił kiedyś Albert Einstein. Jak ta opinia ma się do świata przestępczego? 
rozwiń zwiń