Jerzy Kalibabka, czyli od "moralnej zgnilizny" do celebryty

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 14:00
Był jednym z najsłynniejszych przestępców PRL. Na podstawie jego życia powstał serial telewizyjny luźno oparty na losach tego złodzieja-uwodziciela. Jerzy Julian Kalibabka, bo o nim mowa, do dziś pozostaje jednym z najbardziej zuchwałych i przebiegłych kryminalistów w historii Polski.
Audio
  • Historia "Casanovy z Dziwnowa" (Trójkowy detektyw)
Szczecin 04.08.1992. Jerzy Kalibabka ps. Tulipan, polski przestępca-uwodziciel, skazany w 1984 roku na 15 lat pozbawienia wolności za gwałty, oszustwa, wyłudzenia, pobicia i uwodzenie nieletnich. Został zwolniony po 9 latach, na mocy amnestii. Nz. Kalibabka został ponownie oskarżony, o przetrzymywanie nieletniej, czeka go proces 18.08. w Kamieniu P
Szczecin 04.08.1992. Jerzy Kalibabka ps. Tulipan, polski przestępca-uwodziciel, skazany w 1984 roku na 15 lat pozbawienia wolności za gwałty, oszustwa, wyłudzenia, pobicia i uwodzenie nieletnich. Został zwolniony po 9 latach, na mocy amnestii. Nz. Kalibabka został ponownie oskarżony, o przetrzymywanie nieletniej, czeka go proces 18.08. w Kamieniu PFoto: Edward Iwanek/PAP

Wychował się w Dziwnowie, gdzie mieszkał do czasu uzyskania pełnioletności. Niedługo później przeniósł się do Międzyzdrojów, gdzie rozpoczął swoją przestępczą działalność. Odkrył wtedy, że posiada niezwykły talent – potrafił bez trudu uwodzić kobiety. Ów dar Jerzy Kalibabka wykorzystywał do okradania bogatych dam, których, jak wyliczono, mogło być nawet 3 tysiące! – Przyszedł taki moment, kiedy poczuł się on, jak sam mówił, "nadczłowiekiem". Szybko zrozumiał, że, aby wykorzystać właśiwie swój talent, musi zacząć inwestować w siebie. Jego przestępcza kariera szybko nabierała tempa, aż do jego aresztowania w 1982 roku – opowiada Katarzyna Cygler.

Historia Jerzego Kalibabki została opisana w serialu "Tulipan". Sam uwodziciel był konsultantem przy tej produkcji, która nie tylko przysporzyła mu wielkiej popularności, ale również pomogła wydostać się, i to całkowicie legalnie, z więzienia. Jak? Tego dowiedzieć się można z dołączonego nagrania audycji. Zapraszamy.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 8.05.2018
Godzina emisji: 10.12

ml

Czytaj także

Zdzisław Najmrodzki – król ucieczek

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 11:00
W swojej karierze obrabował 70 pewexów, ukradł ponad 100 polonezów i 29 razy uciekał MO. Przestępcza kariera Zdzisława Najmrodzkiego należała do najbardziej widowiskowych w okresie PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia jak u Agathy Christie. Kto zabił Elżbietę Zarembę?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 11:00
Mroźna i śnieżna przedsylwestrowa noc 1931 roku, piękna willa w modnym kurorcie. To tu prawdopodobnie przez jednego z członków rodziny brutalnie zamordowana została nastoletnia Elżbieta.
rozwiń zwiń