François Mackandal, czyli truciciel w walce z imperium

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 10:00
Truciciele od zawsze towarzyszyli władzy. Czy można powiedzieć, że to właśnie oni przez wieki decydowali o losach świata? Niektórzy na pewno.
Audio
  • Kapłan voodoo, który wzniecił powstanie (Trójkowy detektyw)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Konoplytska/Shutterstock.com

– Trucizny służyły często do zmiany pionków na szachownicy rozgrywek politycznych. Seryjne trucie było nagminne. Jednakże wśród tych wszystkich zabójców z wyższych sfer pojawił się w pewnym momencie jeden bez herbu - rozpoczyna Katarzyna Cygler.

– François Mackandal był niewolnikiem na plantacji trzciny cukrowej na terenie obecnego Haiti, gdzie stracił lewą rękę. Nie przeszkodziło mu to w ucieczce i wznieceniu powstania przeciwko plantatorom. Jako kapłan voodoo tworzył on trucizny, które były dystrybuowane przez sieć jego współpracowników. Tym sposobem, rebeliantom udało się uśmiercić 6 tysięcy okupujących wyspę Francuzów – dodaje dziennikarka.

Czy powstanie Mackandala się powiodło? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 22.05.2018
Godzina emisji: 9.49

ml/mk

Czytaj także

Zbrodnia jak u Agathy Christie. Kto zabił Elżbietę Zarembę?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2018 11:00
Mroźna i śnieżna przedsylwestrowa noc 1931 roku, piękna willa w modnym kurorcie. To tu prawdopodobnie przez jednego z członków rodziny brutalnie zamordowana została nastoletnia Elżbieta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kalibabka, czyli od "moralnej zgnilizny" do celebryty

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 14:00
Był jednym z najsłynniejszych przestępców PRL. Na podstawie jego życia powstał serial telewizyjny luźno oparty na losach tego złodzieja-uwodziciela. Jerzy Julian Kalibabka, bo o nim mowa, do dziś pozostaje jednym z najbardziej zuchwałych i przebiegłych kryminalistów w historii Polski.
rozwiń zwiń