X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Medykamenty na niemal każdą okazję

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 10:00
– Stosowane w XIX w. leki na migreny, czy bóle głowy, dziś postawiłyby na nogi policję i służby specjalne. Nasi przodkowie nie byli jednak aktywistami na czarnym rynku. Po prostu, różne specyfiki miały w historii swoje 5 minut… – mówi Katarzyna Cygler.
Audio
Przybory do palenia opium
Przybory do palenia opiumFoto: NAC/Wydawnictwo Prasowe Kraków-Warszawa

W XIX w., podobnie jak współcześnie, szukając panaceum na trapiące nas dolegliwości, udawaliśmy się do lekarza. Jednakże, gdyby ktoś z roku 2020 udał się do doktora 200 lat wcześniej, mógłby się zdziwić widząc jakie specyfiki zostały zapisane na recepcie.

Odkryta na początku dziewiętnastego stulecia morfina, biła rekordy popularności jako lek na kaszel, ale i silny środek przeciwbólowy przy zabiegach chirurgicznych. Kolejnym wywrotowym specyfikiem był stosowany od połowy XIX w. eter, który pozwalał na przeprowadzanie poważnych operacji w pełnym znieczuleniu, ale znalazł również zastosowanie w domach jako "złoty lek na wszystko". Dzięki właściwościom odurzającym, szybko zaczęli go stosować ludzie mniej zamożni, jako tańszy zamiennik alkoholu. Do łask powróciło również znane od starożytności opium.


"Nikotyna - alkohol, kokaina - peyotl, morfina - eter + appendix" Stanisław Ignacy Witkiewicz / fot: Polona "Nikotyna - alkohol, kokaina - peyotl, morfina - eter + appendix" Stanisław Ignacy Witkiewicz / fot: Polona

– Uniesienia narkotyczne łączyły przez dziesiątki lat artystów, zwykłych zjadaczy chleba i zwolenników wszelkich stronnictw. Ślady tego można łatwo znaleźć w literaturze: Juliusz Słowacki zachwalał opium i haszysz, Zygmunt Krasiński eter, a Adam Mickiewicz postawił na alkohol. Jedno jest pewne – warto czytać ulotki przed użyciem czegokolwiek – opowiada Katarzyna Cygler.

***

Tytuł audycji: Trójkowy detektyw
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 11.02.2020
Godzina emisji: 9.48

ml

Czytaj także

Smutny koniec wielkiej kariery Igi Korczyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 10:00
– Zaplątanie emocjonalno-fizyczno-erotyczne to wdzięczny temat thrillerów i poradników dla par. Człowiek zwykle nie widzi, że jest już wplątany, a gdy już zobaczy, gdzie się znalazł, to jest tam na tyle ciemno, że nie widać sposobu na wyplatanie się. Czasami jedynym rozwiązaniem staje się zbrodnia… – mówi Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pawliszak kontra Dunikowski – dzieje pojedynku, do którego nie doszło

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 10:00
– W czasach, kiedy sprawa męskiego honoru był nadzwyczaj delikatną, pojedynków było sporo i też, z tej przyczyny trup słał się gęsto. Na początku XX wieku państwa polskiego nie było, ale polska kultura i sztuka rozwijały się obficie, a tam aż huczało od emocji i rozedrganych ambicjonalnie wybitnych jednostek – mówi Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dating Game Killer – zabójcza randka w ciemno

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 10:00
– Potencjał biznesowy zalotów i randek jest ogromny, co zauważyli amerykańscy producenci stacji telewizyjnych już w latach 60. – rozpoczyna swoja opowieść Katarzyna Cygler.
rozwiń zwiń