Jan Karski w kulturze popularnej

Program poświęcony postaci Jana Karskiego, kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, który stał się bohaterem powieści, filmów, spektakli i komiksów.
Jan Karski
Jan KarskiFoto: Muzeum Historii Polski/mat. prasowe
O Audycji
Tytuł Kwestia kultury 2020/01/26 20:08
Prowadzący Mariusz Cieślik 
Opis

W piątek w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu włoski dziennik "La Republica" dodaje do nakładu komiks o Karskim. Jest też głośna francuska powieść "Jan Karski", amerykański film animowany i polsko-amerykański dokument nagrodzony pięć lat temu Orłami. Ale z pewnością biografia Karskiego nadaje się na wielki film, który na razie nie powstał. 

– Nagle pojawił się człowiek, który stawał przed przywódcami, dziennikarzami, pisarzami czy organizacjami społecznymi i mówił "Ja tam byłem i widziałem tą degradację ludzką, głód, śmierć i sponiewieranie ludzkiej istoty" – wspomina Ewa Junczyk-Ziomecka z Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego. 

– Zainteresowanie Karskim zostało wywołane przed dużą akcję, realizowaną przez Muzeum Historii Polski we współpracy z środowiskami amerykańskimi, polskimi i żydowskimi. Mieliśmy ogromną wystawę, która jeździła po całym świecie. Od Japonii aż po Kalifornię. Wystawa wciąż jest dostępna w internecie  – dodaje dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. 

Goście Ewa Junczyk-Ziomecka (Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego)Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)
Playlista
Tagi
Playlista
  • Fogg Mieczysław, - Ta ostatnia niedziela
  • Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, - Pan Tadeusz(Polonez)
  • Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, - Muzyka do filmu "Ziemia obiecana"