Z małą pomocą przyjaciół. Nieznany Wykonawca w audycji Tomasza Żądy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 15:00
– To, że ten album jest rockandrollowy i nawiązuje do korzeni, jest pewnym wyznacznikiem tego, co dzisiaj myślę o muzyce. Dobra piosenka to taka, która się nie starzeje. Dobra muzyka nie ma wieku. Piosenki, które czasami lądują w szufladzie, dzięki odrobinie pracy mogą zyskać na świeżości i aktualności – mówił w Trójce Jarosław Chęć, lider grupy Nieznany Wykonawca, którego solowy album, z małą pomocą przyjaciół, przekształcił się w grupowe dzieło. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Laki Lan koncert sylwestrowy.jpg
"Łąki Łan" na Scenie Muzycznej Polskiego Radia. Zobacz koncert WIDEOdeb

Supergrupa z Trójmiasta

Nieznany Wykonawca to domyślna nazwa, pod którą komputer umieszcza nagrane dźwięki na dysku. – Wpadłem na pomysł nazwania projektu w ten sposób, kiedy nagrywałem demówki utworów na solową płytę. Stwierdziłem, że urządzenia elektroniczne mają rację. W dzisiejszych czasach ciężko się z nimi nie zgodzić. Przecież jesteśmy nimi otoczeni – żartuje Jarosław Chęć.

Posłuchaj
94:35 2021_10_09 13_09_00_PR3_Wykonane_w_Polsce-Trojka_Zada_Debiutow.mp3 Nieznany Wykonawca, Beniamin Sobaniec i Marcin Szczurski zadebiutowali w Trójce (Wykonane w Polsce - Trójka żąda debiutów)

 

Formację Nieznany Wykonawca śmiało można nazwać supergrupą trójmiejskiej sceny gitarowej. Oprócz lidera Jarosława Chęcia (dawniej Krew), w jej składzie znaleźli się znany jako perkusista eM Paweł Kaczyński, basista Krzysztof "Dzik" Lewandowski z Radia Bagdad oraz Krzysztof Stachura, czyli gitarzysta zespołu Bielizna. Historia Nieznanego Wykonawcy zaczęła się jednak jako projekt solowy. 

– Miałem pomysł na zrobienie solowej płyty. Okazało się, że pracowało przy niej tylu ludzi, którzy mieli tak wielki i wspaniały wpływ na ten materiał, że przemianowałem projekt na pełnoprawny zespół – wyjaśnił gość Tomasza Żądy. Swój udział w powstawaniu materiału mieli także Tomasz Górnicki, który pomagał w aranżacji oraz Michał "Bonk" Chęć z Łąki Łan, prywatnie spokrewniony z liderem Nieznanego Wykonawcy. – Nagrał kilka partii gitary i wspomógł nas trochę w przerzuceniu pewnych utworów na inne tory – dodał artysta.

Nieznany Wykonawca feat. Michał Chęć (Łąki Łan) - Proste równanie [Official Video]/Nieznany Wykonawca

Z szuflady, ale aktualnie i świeżo

Brzmienie kwartetu to swojego rodzaju powrót do korzeni rock and rolla, nawiązuje ono do bluesa, ale i innych gatunków, które w dalekiej przeszłości wpłynęły na ten gatunek w postaci znanej nam dzisiaj. – To utwory z szuflady, które dzięki moim przyjaciołom, z którymi pracowałem nad tą płytą, zostały odświeżone i zyskały zupełnie inny wymiar. To, że ten album jest rockandrollowy i nawiązuje do korzeni, jest pewnym wyznacznikiem tego, co dzisiaj myślę o muzyce. Dobra piosenka to taka, która się nie starzeje, nie ma wieku. Piosenki, które czasami lądują w szufladzie, dzięki odrobinie pracy, mogą zyskać na świeżości, aktualności – wyznaje wokalista.

Premiera płyty jest planowana na marzec przyszłego roku. Jak zapowiedział Jarosław Chęć, ukaże się w formie fizycznej.

Nieznany Wykonawca - Spóźnione, lecz szczere (Official video)/Nieznany Wykonawca

Lista utworów:

1. Lecter – "Płyń"
2. Lipali – "Nie dla Ciebie"
3. Nieznany Wykonawca – "Spóźnione, lecz szczere"
4. Nieznany Wykonawca – "Proste równanie
"
5. Jan Borysewicz i Piotr Fronczewski – "Nie wierz nigdy kobiecie"
6. Maryla Rodowicz i KASA – "Sex i kasa"
7. Szymonmówi (feat. Swiernalis) – "Dzikość serca"
8. Wu-Hae (feat. Grzegorz Markowski)  "Nie patrz, jak ja tańczę"
9. Lady Pank (feat. Katarzyna Nosowska) – "Minus 10 w Rio"
10. Katarzyna Nosowska – "Zielono mi"
11. Filip Lato – "Byłaś serca biciem"
12. Pola Rise & Andy Ward – "Higher"
13. Beniamin Sobaniec – "Podejdź do mnie"
14. Beniamin Sobaniec  – "Unoszę się"
15. NNHMN – "Your Body"
16. Marcin Szczurski – "Nie szukaj mnie"
17. Marcin Szczurski – "Taksówka"
18. Ten Typ Mes, Moo Latte & Maryla Modzelan – "Akuku"
19. Amelia Andryszczyk  "Boję się"
20. Korporobot
  "Klub złamanych serc"

***

Tytuł audycji: Wykonane w Polsce - Trójka żąda debiutów
Autorzy audycji: Michał Kirmuć
Gość: Jarosław Chęć (wokalista i gitarzysta grupy Nieznany Wykonawca), Beniamin Sobaniec (piosenkarz, autor tekstów i kompozytor), Marcin Szczurski (wokalista i kompozytor)
Data emisji: 09.10.2021
Godzina emisji: 13.07

kr

Czytaj także

Karol Stolarek. Wszystkie muzyczne oblicza artysty

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 13:05
Jak zażartował podczas audycji Tomasz Żąda, jego gość jest ciągłym debiutantem, bo wciąż pokazuje publiczności nowe muzyczne wcielenia.  – Muszę się z tym zgodzić. Taka mam naturę – przyznał Człowiek, czyli Karol Stolarek. Jego utwór "Pomniki" to pierwsze nagranie, zaprezentowane słuchaczom w najnowszym wcieleniu
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między przeszłością i teraźniejszością. Spotkanie muzyki ludowej i reggae

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 18:42
– Łączyliśmy tradycję z nowoczesnością, przeszłość z teraźniejszością stąd też pojawiły się różne dziedziny sztuki. Był śpiew i taniec ludowy, taniec nowoczesny, zostały napisane trzy piosenki specjalnie na potrzeby spektaklu "Biały obrus nasuwany historiami" – opowiada Tomasz Jankowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Skawiński: życie rock'n'rollowe mamy poukładane

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 15:00
Po 5 latach przerwy zespół Kombii powraca z nowym albumem zatytułowanym "5". – Płyta powstawała przed pandemią i w jej trakcie, co skłaniało nas do głębszych refleksji nad życiem i światem – mówi Grzegorz Skawiński.
rozwiń zwiń