Niepewna przyszłość strefy Schengen

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 08:00
Coraz bardziej niepewna staje się przyszłość strefy Schengen, która miała gwarantować swobodne podróżowanie bez konieczności okazywania paszportów czy dowodów tożsamości.
Audio
  • Niepewna przyszłość strefy Schengen (Unia pod lupą/Trójka)
Pomnik upamiętniający układ z Schengen
Pomnik upamiętniający układ z SchengenFoto: Cornischong/ Wikipedia, lic.CC

Polacy uważają układ z Schengen za największą zdobycz członkostwa w Unii Europejskiej. Ze względu na kryzys migracyjny, jesienią 2015 roku niektóre kraje przywróciły kontrole graniczne. Komisja Europejska zaznaczała wtedy, że to tymczasowa sytuacja – miała trwać dwa lata.

Ten okres się jednak kończy, a Austria, Dania, Francja i Niemcy przygotowały wspólnie dokument zaostrzający reguły strefy Schengen. Co to dla nas oznacza? Jakie zdanie na ten temat ma Parlament Europejski? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Unia pod lupą
Prowadzą: Beata Płomecka, Marcin Łukawski
Data emisji: 17.10.2017
Godzina emisji: 7.41

ab/kk

Czytaj także

Negocjacje w sprawie budżetu unijnego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 15:00
– W Brukseli mówi się o dwóch dziurach w nadchodzącym budżecie. Z jednej strony jest to kwestia Brexitu, z drugiej - migracji, obronności i, co najważniejsze, innowacji – mówi Beata Płomecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warunki Brexitu. Trwa spór Londynu z Brukselą

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 13:40
Unia Europejska i Wielka Brytania nie mogą się porozumieć w sprawie Brexitu. Obie strony obwiniają się wzajemnie o utrudnianie rozmów. Pojawiły się też pomysły dotyczące okresu przejściowego do czasu wynegocjowania przyszłej umowy handlowej. Co z tego wszystkiego wynika dla Polaków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co dalej z układem z Schengen?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 11:00
Podpisany w miejscowości Schengen w Luksemburgu układ o ruchu granicznym jest jednym z najważniejszych przykładów integracji europejskiej. Z korzyści, które z niego płyną, korzystało wielu z nas. Czy w tej kwestii szykują się duże zmiany?
rozwiń zwiń