Od duetu z Garfunkelem po karierę solową. Piotr Baron i muzyka Paula Simona

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 15:00
Wtorkowe wydanie "W tonacji Trójki" Piotr Baron poświęcił Paulowi Simonowi, legendzie folk-rocka i połowie słynnego duetu Simon & Garfunkel, który 13 października obchodził swoje 79. urodziny. – To jeden z najważniejszych artystów w moim życiu – powiedział dziennikarz Trójki.
Paul Simon
Paul SimonFoto: shutterstock.com/fulya atalay

– Poznałem go bardzo wcześnie i dokładnie pamiętam gdzie. Był to obóz sportowy mojego liceum ogólnokształcącego w Wilkasach. Kolega zabrał tam magnetofon kasetowy i kasetę Simon & Garfunkel "Greatest Hits" – wspominał Piotr Baron. 


Posłuchaj
50:10 2020_10_13 15_07_32_PR3_W_tonacji_Trojki_wt.mp3 79. urodziny Paula Simona. Muzyczne świętowanie w Trójce (W tonacji Trójki)

 

Paul Frederic Simon urodził się 13 października 1941 roku w Newark w amerykańskim stanie New Jersey. Sławę przyniósł mu duet z Artem Garfunkelem, z którym jako Simon & Garfunkel nagrał pięć albumów (w tym kultowy "Sounds Of Silence" z 1966 roku), jednak zarówno w trakcie istnienia grupy, jak i po jej rozwiązaniu w 1970 roku pisał i nagrywał własne utwory.

Na piątym i ostatnim studyjnym albumie duetu Simon & Garfunkel "Bridge over Troubled Water znalazł się m.in. cover grupy Everly Brothers "Bye Bye Love".   Foto: shutterstock.com/defotoberg Na piątym i ostatnim studyjnym albumie duetu Simon & Garfunkel "Bridge over Troubled Water" znalazł się m.in. cover grupy Everly Brothers "Bye Bye Love". Foto: shutterstock.com/defotoberg

Jako artysta solowy w ciągu następnych pięciu lat nagrał trzy uznane albumy"Paul Simon" (1972), "There Goes Rhymin' Simon" (1973) oraz"Still Crazy After All These Years" (1975). W 1986 roku jego kariera muzyka uległa załamaniu, po czym wydał inspirowany brzmieniami z miast południowoafrykańskich krążek "Graceland". Sprzedał się on w 14 milionach egzemplarzy i do dziś pozostaje najpopularniejszym dziełem artysty.

Graceland/Paul Simon

W 2016 roku Simon wydał swój 13. solowy album pt. "Stranger to Stranger," który zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard Album Chart i UK Albums Chart. Artysta zdobył 16. nagród Grammy, a także aż dwukrotnie wprowadzony został do Rock and Roll Hall of Fame (jako członek Simon & Garfunkel oraz jako solista). 

Paul Simon ma na swoim koncie także mniejsze lub większe role filmowe. Pojawił się m.in. w "Annie Hall" w reżyserii Woody'ego Allena, "One Trick Pony" Roberta M. Younga oraz dramacie obyczajowym "Wspaniały Buck Howard" Seana McGinly'ego.

LISTA UTWORÓW:

1. Malcolm McLaren – "Paris Paris";
2. Santana Feat. The Product G&B – "Maria Maria";
3. Beth Hart & Joe Bonamassa  "I'd Rather Go Blind";
4. Simon & Garfunkel – "Homeward Bound";
5. Paul Simon – "Me and Julio Down by the Schoolyard";
6. Disturbed – "The Sound Of Silence";
7. The Everly Brothers – "Bye Bye Love";
8. The Shadows – "Apache";
9. The Beatles – "And I Love Her";
10. Elvis Presley – "Hound Dog";
11. The Rolling Stones – "Brown Sugar"

***

Tytuł audycji: W tonacji Trójki
Prowadzi: Piotr Baron
Data emisji: 13.10.2020
Godzina emisji: 15.07

kr

Czytaj także

Joachim Mencel gościem Trójki

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 15:06
Gościem Mariusza Owczarka był Joachim Mencel, pianista, lirnik, kompozytor, producent muzyczny, którego album "Brooklyn Eye" ukazał się właśnie w amerykańskim wydawnictwie Origin Records.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radosław Okrasko w tonacji Van Halen

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 16:00
Jeden z największych rewolucjonistów gitary Eddie Van Halen zmarł 6 października. O śmierci muzyka, który zmagał się z chorobą nowotworową, poinformował jego syn, a także członek grupy Van Halen – Wolfgang. Audycję poświęconą legendzie hardrocka Radosław Okrasko tworzył remiksem autorstwa Apollo 440 "Ain't Talkin' 'Bought Dub".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weekend z nową muzyką od Róisín Murphy, Bicep i Faithless

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 15:07
Tegoroczna jesień przynosi wiele interesującej muzyki. Wracają stare szyldy, mocno przy tym konkurując z nowościami od młodszych producentów. Mimo różnic wieku, podobieństw jest zaskakująco dużo. Róisín Murphy, Faithless i Bicep to najważniejsi artyści piątkowej Tonacji przygotowanej przez Michała Margańskiego.
rozwiń zwiń