Kapela Ze Wsi Warszawa o sile wyrazów na "p"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 17:21
Laureaci tegorocznej nagrody Fonogram Roku opowiadali w Trójce na czym polega ich przepis na dobrą muzykę. Jak tłumaczyli, wszystko opiera się o trzy wyrazy, rozpoczynające się na literę "p".
Audio
  • Magdalena Sobczak i Piotr Gliński o festiwalu Nowa Tradycja i najbliższych planach Kapeli Ze Wsi Warszawa (LP Trójka/ Trójka)
Kapela Ze Wsi Warszawa - zdobywcy Folkowego Fonogramu Roku 2012 (ex aequo z Adamem Strugiem)
Kapela Ze Wsi Warszawa - zdobywcy Folkowego Fonogramu Roku 2012 (ex aequo z Adamem Strugiem)Foto: Radek Polak, źr. oficjalna strona zespołu

Muzyczna przygoda Kapeli Ze Wsi Warszawa rozpoczęła się m.in. od Polskiego Radia, bo muzycy zostali nagrodzeni na festiwalu Nowa Tradycja już w 1998 r. – Trafiamy tam właściwie co roku i tym bardziej cieszymy się, że znowu się tam znajdziemy podczas tegorocznej edycji. Otrzymamy nagrodę i tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2012 przyznane ex aequo dla naszej płyt "Nord” oraz "Adieu” Adama Struga – mówił Piotr Gliński w audycji "LP Trójka”.

Festiwal Nowa Tradycja on-line - słuchaj kiedy chcesz ma moje.polskieradio.pl >>>

Nowa Tradycja - strona oficjalna festiwalu >>>

Co sprawiło, że ich płyty są tak cenione zarówno przez krytyków jak i odbiorców? - Praca i pokora to dwie rzeczy, które zawsze pomagają. To dwa bardzo ważne wyrazy na "p". Bo żeby coś osiągnąć trzeba pracować, a oczekiwany rezultat nie zawsze przyjdzie, dlatego potrzebna jest pokora – mówiła w Trójce Magdalena Sobczak.

Natomiast Piotr Gliński dodał jeszcze pasję. – Bez pasji nie byłoby kapeli, dla mnie pasja jest kluczowa w przypadku muzyki, którą my się zajmujemy. Cały czas przekopujemy setki piosnek, żeby znaleźć coś w tradycji, co jest aktualne i atrakcyjne dzisiaj. Gdybyśmy nie byli pasjonatami tego co robimy, egzystencja kapeli nie byłaby możliwa – dodał muzyk. 

Skąd zatem czerpie Kapela Ze Wsi Warszawa? – To po pierwsze źródła mówione, czyli spotkania z muzykami, ze śpiewakami, odwiedzanie festiwali. A po drugie to źródła pisane, czy nagrania, w tym bardzo bogate zbiory Polskiej Akademii Nauk – opowiadała Magdalena Sobczak.

Jak wyglądają ich koncerty zagraniczne i jakie są ich najbliższe plany koncertowe muzyków? Między innymi o tym usłyszą Państwo w nagraniu rozmowy, którą prowadził Piotr Baron. Zapraszamy!

Audycji "LP Trójka" można słuchać w każdy piątek między godziną 9 a 12.

Czytaj także

Nie znasz heligonki? Usłyszysz na "Nowej Tradycji"!

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 10:38
Koncert muzyków z Beskidu Żywieckiego otworzy – 16 maja, w czwartek – Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Przed nami wielkie święto muzyki tradycyjnej.
rozwiń zwiń