Depresja. Co możemy zrobić dla bliskich zmagających się z chorobą?

– Osoby chore cierpią: jest smutek, rozpacz, niemożność zmobilizowania się do działania. Nie każdy nazwie to depresją, a jest to potrzebne, bo znalezienie nazwy otwiera drogę do szukania leczenia. Jeśli nasz stan przypisujemy pogodzie czy lenistwu, to nie następuje proces szukania właściwej pomocy – przypomina dr Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/un-perfekt
O Audycji


Tytuł Na zdrowie 2019/02/23 07:40
Prowadzący Agnieszka Furtak-Bilnik
Opis

Jak powinniśmy reagować, gdy podejrzewamy u kogoś z naszych bliskich czy znajomych depresję? – Żeby móc we właściwy sposób zareagować, musimy wiedzieć, jak ta choroba wygląda i mieć świadomość, że jest ona powszechnym problemem wielu osób. Takie akcje, jak przypadający dziś (sobota, 23 lutego) Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją czy kampania "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję", dostarczają wiedzy. Dzięki niej możemy podjąć działania, obserwując np. zmianę zachowania kogoś w naszym otoczeniu – zwraca uwagę gość Agnieszki Furtak-Bilnik. 

Czy osoby zmagające się z depresją boją się nazywania swojej choroby? Jak zaczynać rozmowę z osobą, u której podejrzewamy zmaganie się depresją? Co możemy zrobić poza samą rozmową? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

gs/ab

Playlista