Najlepsze sposoby na wykorzystanie majowych ziół

Nastał maj, a wraz z nim na łąkach, w ogrodach, nawet na trawnikach, zaczęły się pojawiać zioła. Jak dowodzi Patrycja Machałek, autorka książki "Magia polskich ziół", każdy z nas może wykorzystać te rośliny w służbie naszemu zdrowiu i urodzie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Tasha Cherkasova
O Audycji

Tytuł Na zdrowie 23 maja godz. 07:38
Autor Agnieszka Furtak-Bilnik
Opis

– Pojawiły się teraz chabry, bluszczyk kurdybanek. To bardzo fajne rośliny, które można wykorzystać do prostych zabiegów na twarz. Jest sucho, wieje, cera się niszczy i może potrzebować więcej pielęgnacji i w tych kwiatach to siedzi – mówi Patrycja Machałek.

– Pomyślałam, że zaproponuję dwie proste receptury z roślin, które możemy obecnie zebrać. Sa to: pielęgnacyjny olejek z chabrów i wspierający odporność i łagodzący ból gardła syrop z czarnego bzu. Aby przygotować ten drugi, należy zebrać 40 baldachów kwiatów czarnego bzu. Łączymy je z litrem wody i kilogramem cukru. Możemy tez dodać sok z trzech cytryn, żeby zwiększyć zawartość witaminy C. Kwiaty trzeba przepłukać, wsadzić do słoika i zalać wrzątkiem. Mikstura musi odstać dzień. Odsączamy potem kwiaty i mieszamy je z cukrem. Rozpuszczamy go powoli podgrzewając. Dodajemy sok z cytryny, przelewamy do butelek i pasteryzujemy. I to tyle – wyjaśnia autorka "Magii polskich ziół".

Jak przygotować drugi przepis, który przedstawiła rozmówczyni Agnieszki Furtak-Bilnik? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której Patrycja Machałek wyjaśnia jak przygotować olejek chabrowy, który wspaniale działa na naszą cerę.

Playlista
TagiPlaylista