Liberał dla jednych, konserwatysta dla drugich

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 09:00
- Próbował pogodzić nauczanie Kościoła z szeroko pojętą nowoczesnością. Reprezentował pewną frakcję postrzeganą jako ta, która może Kościół zreformować – mówił w "Bez komentarza" w Trójce dziennikarz Michał Sutowski.
Audio

Goście audycji wspominali postać zmarłego wczoraj w Rzymie Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Michał Szułdrzyński z "Rzeczpospolitej" powiedział, że w jego pamięci zapisały się dwa obrazy metropolity lubelskiego. Z jednej strony był wybitnym filozofem i teologiem, autorem pasjonujących książek.

- Znam osoby niewierzące, które z wypiekami na twarzy czytały jego prace – przyznał dziennikarz. Arcybiskup miał szerokie kontakty z przedstawicielami innych wyznań, z naukowcami.

Z drugiej strony Józef Życiński bywał bardzo radykalny, zwłaszcza w sprawie rozliczeń przeszłości Kościoła. Chętnie i obszernie komentował też wydarzenia bieżące, miedzy innymi kwestię krzyża pod Pałacem Prezydenckim.

Michał Sutowski z "Krytyki politycznej" przypomniał jednak o głębokim przekonaniu arcybiskupa, że wciąganie katolicyzmu na sztandary polityczne to prosta droga do dechrystianizacji Polski.

Goście audycji zgodnie przyznali, że Józef Życiński był w pewnym stopniu osobą niewygodną dla wszystkich. Liberał dla jednych, inni widzieli w nim raczej konserwatystę. Trudno byłoby go zaszufladkować, a jest to cecha ludzi wyjątkowych.

Metropolita lubelski wybijał się na tle episkopatu. W polskim duchowieństwie stanowił trochę osobną postać.

Aby wysłuchć całej rozmowy wystarczy kliknąć w ramkę "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Abp Kazimierz Nycz : zmarł człowiek wielkiego formatu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 20:39
W Rzymie w wieku 62 lat zmarł metropolita lubelski arcybiskup Józef Życiński. Prawdopodobną przyczyną śmierci był wylew krwi do mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcybiskup na miarę naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 20:40
– Był jednym z nielicznych w Polsce biskupów, który docenił, zrozumiał fakt, że Kościół działa dzisiaj w warunkach systemu liberalnego, czy mu się, to podoba, czy nie – podkreślał redaktor Adam Szostkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Był człowiekiem rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 21:52
Adam Szostkiewicz o Józefie Życińskim: - Miałem wielokrotnie okazję, pracując w Tygodniku Powszechnym, z nim się zetknąć, posłuchać go, porozmawiać, czasem się pospierać, ponieważ był człowiekiem rozmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcybiskup Życiński wzbudzał kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 22:26
Antoni Dudek (IPN) - Był niesamowitym mówcą, był niesamowicie błyskotliwy i, co tu kryć, odcinał się tymi talentami od dominującej części polskiego duchowieństwa.
rozwiń zwiń