Mariusz Szczygieł o ekranizacji "Gottland": Czesi posunęli moją książkę o kilka kroków dalej

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 22:00
- To są młodzi ludzie, trudno żeby ilustrowali tym filmem książkę cudzoziemca starszego od nich o 20 lat - mówi Mariusz Szczygieł o filmowej wersji "Gottland".
Audio
  • Mariusz Szczygieł o ekranizacji "Gottland": Czesi posunęli moją książkę o kilka kroków dalej (Fajny film/Trójka)
Kadr z filmu Gottland
Kadr z filmu "Gottland"Foto: mat. promocyjne

Rozmowy z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

"Gottland" to pełnometrażowy film dokumentalny oraz seria dokumentalnych epizodów opartych na bestsellerowym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem (zwycięzca Plebiscytu Czytelników Nagrody Literackiej Nike oraz zdobywca tytułu Europejskiej Książki Roku 2009). Zainspirowani książką dokumentaliści - studenci słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU - przyglądają się powojennej Czechosłowacji i Czechom i poszukują narodowych bohaterów - tak zapomnianych, jak i nigdy nieodkrytych oraz tych, których z kart historii brutalnie wymazano.

Czy Mariuszowi Szczygłowi podoba się filmowa wersja jego powieści? Jak ocenia pracę młodych czeskich reżyserów? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Prowadził: Ryszard Jaźwiński

Gość: Mariusz Szczygieł

Tytuł audycji: Fajny film

Data emisji: 6.11.2014
Godzina emisji: 10.45
(mat. promocyjne, mk, mp)

Czytaj także

Orleańska i Tołoczko o "Zbliżeniach"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 18:20
W kinach możemy już oglądać "Zbliżenia". Goście audycji "Trójkowo, filmowo" opowiedzieli Ryszardowi Jaźwińskiemu o najnowszym filmie Magdaleny Piekorz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękny wizualnie "Duży zeszyt"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 14:17
- To film bardzo oryginalny, zachwycający stroną wizualną - mówi Małgorzata Borychowska o "Dużym zeszycie". Obraz w ubiegłym roku nagrodzony został Kryształowym Globusem w Karlowych Warach, obecnie jest węgierski kandydatem do Oscara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego na shortliście do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 11:40
- Ustawiliśmy kamerę na statywie, usiedliśmy na kanapie i zaczęliśmy rozmawiać, jak co wieczór. Byliśmy przytłoczeni sytuacją, tyle rzeczy się działo w naszym życiu. Szybko zapomnieliśmy o tej kamerze - mówi reżyser "Naszej klątwy" Tomasz Śliwiński.
rozwiń zwiń