Tarantino po rosyjsku i Konczałowski razy trzy. 14. edycja festiwal Sputnik nad Polską

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 13:00
"W sztuce ważne są emocje, a nie aluzje. Liczy się to, czy człowiek płacze, śmieje się, czy jest wstrząśnięty." – tak brzmi hasło tegorocznej, 14. edycji festiwalu filmów rosyjskich Sputnik nad Polską. Jedno z ostatnich w tym roku, a zarazem kolejne wydarzenie filmowe odbywające się online, potrwa do 20 grudnia.
14. Sputnik nad Polską
14. Sputnik nad PolskąFoto: mat. promocyjne

W programie 14. edycji Sputnika nad Polską znalazło się 65 tytułów, a wśród nich filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe.


Posłuchaj
03:56 _PR3_AAC 2020_12_15-12-47-40_Fajny_film.mp3 Sputnik nad Polską po raz czternasty! (Fajny film/Trójka)

 


– Są to filmy krótkometrażowe od różnych producentów i z różnych szkół filmowych. To najczęściej debiutanci, którzy po kilku latach prezentują na festiwalu swoje filmy pełnometrażowe, dzięki czemu można zobaczyć, jak kształtuje się młode pokolenie w Rosji – mówiła w Trójce dyrektor festiwalu Małgorzata Szlagowska-Skulska. – Tym, którzy lubią filmy Tarantino polecam filmy "Załoga 3,14" Denisa Pawłowa, a także "Córunię taty" Jewgienija Czubarowa i "Kłamczuchę" Swietłany Żeleznowej – zachęca.

Sputnik nad Polską to nie tylko młodzi twórcy – w ramach wydarzenia można zobaczyć aż trzy obrazy wyreżyserowane przez jednego z najznakomitszych reżyserów rosyjskich Andrieja Konczałowskiego – "Grzech", "Człowiek niezłomny" oraz "Drodzy towarzysze". Ostatni z wymienionych obrazów – dramat polityczny osadzony w ZSRR początku lat 60., dostał nagrodę specjalną jury na Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji. 

DRODZY TOWARZYSZE!, reż. Andriej Konczałowski - zwiastun/Festiwal Sputnik Wisła

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Małgorzata Szlagowska-Skulska (dyrektor festiwalu Sputnik nad Polską)
Data emisji: 15.12.2020
Godzina emisji: 12.44

kr

Czytaj także

Dobre dokumenty w sieci - kolejne dwa tygodnie

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 13:00
Choć kina są zamknięte, na szczęście w sieci można oglądać ciekawe filmy, także dokumentalne. O jakość tych drugich zadbali organizatorzy festiwalu Docs Against Gravity, proponując cykl "Kino jako laboratorium II".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwalowo-filmowa rzeczywistość online

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 17:15
Kino w sieci – tak najkrócej można podsumować to, co nas czeka w najbliższym czasie. Wybór filmów mamy na szczęście ogromny i to nie tylko dzięki bijącym rekordy popularności platformom, ale również wiele festiwalowych premier z konieczności odbywa się w tym roku online. Tak np. było na 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage, który zakończył się w sobotę 21 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

14. Festiwal Pięć Smaków, czyli siedem spojrzeń na Azję

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 17:00
Trwa 14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Wydarzenie po raz pierwszy odbywa się online – dzięki temu organizatorzy mogą rozmawiać o Azji i odkrywać jej niezwykłe kinematografie z publicznością w całej Polsce. – Mamy dużą rozpiętość gatunkową i stylistyczną – filmy niezależne, niskobudżetowe i wysokobudżetowe produkcje – mówiła w "Trójkowo, filmowo" filmoznawczyni i selekcjonerka festiwalu Jagoda Murczyńska.
rozwiń zwiń