Festiwal mimo pandemii

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 13:00
Mimo pandemii są miejsca na świecie, gdzie widzowie mogą poznać nasze nowe produkcje filmowe. W Kirgistanie trwa właśnie Festiwal Filmów Polskich "Wisła", a w Turcji wkrótce się zacznie. Z jego organizatorką rozmawia Ryszard Jaźwiński.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Media Whalestock

Agnieszka Ścibior_Mariusz Wilczyński_Ewa Puszczyńska_fot. Anna Rezulak 1200.jpg
Idzie nowa energia! Lech Majewski podsumowuje 45. FPFF w Gdyni

Małgorzata Szlagowska-Skulska w Polsce prezentuje kino rosyjskie na festiwalu "Sputnik", a za granicą – kino polskie w ramach Festiwalu Filmów Polskich "Wisła". Obecnie w Kirgistanie i w Turcji.


Posłuchaj
03:54 TROJKA Fajny film 2021_02_24.mp3 Festiwal Filmów Polskich WISŁA (Fajny film/Trójka)

Pokazywane będzie kilka filmów, m.in. "Supernova", "Boże ciało", "Żelazny most" oraz blok shortów studentów Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. – W Kirgistanie na szczęście jest taka możliwość, żeby pokazywać filmy stacjonarnie: bardzo nam na tym zależało. Do festiwalu przygotowywaliśmy się kilka miesięcy, kilka razy zmienialiśmy też termin – mówi Małgorzata Szlagowska-Skulska. – Polskie kino w Kirgistanie cieszy się dużym powodzeniem i wierzę w to, że sala będzie pełna – dodaje.

Natomiast od czwartku 25 lutego, przez kilka dni polskie filmy będzie można oglądać w Turcji. Tutaj jednak na platformie internetowej mojekino.pl. To druga edycja festiwalu "Wisła" w tym kraju: pierwsza, stacjonarna, odbyła się w zeszłym roku. – Mam nadzieję, że trzecią edycję, również stacjonarną, uda się zorganizować jesienią tego roku – zapowiada Małgorzata Szlagowska-Skulska.

– Festiwal online to jednak duży dyskomfort dla organizatorów. Tym bardziej że naszym celem jest nie tylko prezentacja polskich filmów, ale także spotkania z widzami, zapraszanie reżyserów, relacja widzów z gośćmi, zadawanie pytań, organizacja warsztatów – tłumaczy. – Niestety, rok 2020 nas tego pozbawił.

The official spot of the 13th Polish Film Festival "Vistula"/YouTube Festiwal Sputnik Wisła


***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 24.02.2021
Godzina emisji: 12.44

pr

Czytaj także

Kino polskie, czyli kino różnorodne. Tarnowska Nagroda Filmowa po raz 34.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 17:00
Sobota 5 września to dzień rozpoczęcia 34. edycji festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, który to swoim patronatem objęła m.in. Trójka. Do walki o nagrody publiczności i gremiów jurorskich stanęło 13 filmów konkursowych. – Mam nadzieję, że nie będzie to pechowa trzynastka, a ta wydaje się znakomita z uwagi na poziom tych filmów. Cechą polskiej kinematografii ostatnich lat jest to, że jest bardzo różnorodne – mówił w Trójce dyrektor artystyczny wydarzenia Jerzy Armata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino, które skraca dystans. 19. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych Cinemaforum

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 12:55
Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych Cinemaforum już 19. rok z rzędu prezentuje krótkie filmy z całego świata. Tegoroczna edycja festiwalu odbywająca się pod przewrotnym hasłem "Krótkie dystanse" potrwa od 4 do 11 listopada w formule online. O wydarzeniu opowiedział jego dyrektor Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jubileuszowy festiwal Tarnowska Nagroda Filmowa. Tradycyjnie z młodzieżowym jury

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 12:50
Tarnowska Nagroda Filmowa to jeden z najstarszych festiwali filmowych w Polsce. Na tegorocznej, jubileuszowej edycji nie zabraknie najlepszych filmów, projekcji, warsztatów oraz młodzieżowego jury. Młodzi kinomani z całego kraju będą nie tylko oceniać filmy, ale też wręczą statuetkę twórcom najlepszego z nich. 
rozwiń zwiń