"Własne śmieci" z nagrodą na SXSW

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 12:55
Festiwal Filmowy South by Southwest (SXSW) w Austin w Teksasie gościł w ostatnich latach postaci tego formatu jak Barack Obama, Elon Musk, Bruce Springsteen czy Lady Gaga. W tegorocznej, niedawno zakończonej wirtualnej edycji mieliśmy na nim i polską reprezentację. Wśród laureatów znalazła się reżyserka Daria Kopiec, autorka animacji "Własne śmieci".
Kadr z animacji Własne śmieci
Kadr z animacji "Własne śmieci"Foto: mat. prasowe

Daria Kopiec pap 1200.jpg
Domowe rytuały i matczyna miłość

O czym są "Własne śmieci"? – To sformułowanie ma dwuznaczne znaczenie. Kolokwialnie mówimy "własne śmieci" o naszym dorobku i bagażu. Równocześnie jednak śmieci kojarzą się z odpadkiem, z czymś starym, zużytym, po czym zostało już tylko opakowanie – tłumaczyła reżyserka Daria Kopiec w rozmowie z Trójką we wrześniu ubiegłego roku, po tym jak została wyróżniona na koszalińskim festiwalu Młodzi i Film.


Posłuchaj
03:48 TROJKA Fajny film 2021_03_24-12-47-28.mp3 Daria Kopiec o animacji "Własne śmieci" (Fajny film/Trójka)

 

– To film o pewnej niesprawności emocjonalnej, o tym, jak słowa potrafią ranić i zamiast wypełniać relację rodzicielsko-dziecięcą, stają się bardzo toksyczne i bolesne – mówi reżyserka w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim. "Własne śmieci" to opowieść o... rodzinnym obiedzie, który może być miłym spotkaniem przy stole, ale też – koszmarnym rytuałem, od którego jednak nie można uciec.

– Rodzinne spotkanie, w krótkim czasie, bardzo się brutalizuje. Poprzez metaforę i symbol pokazuję, w jaki sposób budowana jest ta relacja. Na bardzo niestrawnych słowach, które zagęszczone w jednym momencie jeszcze mocniej oddziałują na wyobraźnię widza, a przede wszystkim na obserwowanie bohatera, który jest atakowany i staje się ofiarą mechanicznie albo nawet "śpiewająco" wypowiadanych słów  tłumaczy Daria Kopiec.

Własne śmieci, reż. Daria Kopiec - Trailer / Studio Munka - Munk Studio

Na amerykańskim festiwalu polska reżyserka otrzymała nagrodę za  jak czytamy w uzasadnieniu jury  "mistrzowskie i eksperymentalne podejście do niezwykle istotnej historii, stylistyczne wybory, humor, oprawę dźwiękową, rozwijanie postaci i tempa akcji".

W jaki sposób powstawała animacja? Jak Daria Kopiec ocenia organizację online'owej edycji festiwalu SXSW? Gdzie będzie można zobaczyć film? Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Daria Kopiec (reżyserka)
Data emisji: 24.03.2021
Godzina emisji: 12.47

mk

Czytaj także

Jubileuszowy festiwal Tarnowska Nagroda Filmowa. Tradycyjnie z młodzieżowym jury

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 12:50
Tarnowska Nagroda Filmowa to jeden z najstarszych festiwali filmowych w Polsce. Na tegorocznej, jubileuszowej edycji nie zabraknie najlepszych filmów, projekcji, warsztatów oraz młodzieżowego jury. Młodzi kinomani z całego kraju będą nie tylko oceniać filmy, ale też wręczą statuetkę twórcom najlepszego z nich. 
rozwiń zwiń