Ponad stu chętnych, by zaprojektować budynek ECF Camerimage

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 13:00
W Toruniu ma powstać Europejskie Centrum Filmowe Camerimage. Do ogłoszonego konkursu realizacyjnego na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku ECF Camerimage zgłosiły się aż 102 studia architektoniczne z całego świata. Według harmonogramu budynek ma otworzyć swe podwoje w roku 2025.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: mat. prasowe

kino pandemia shutter 1200 Media Whalestock.jpg
Festiwal mimo pandemii

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. W ciągu 28 lat istnienia był związany z trzema miastami: Toruniem (1993-1999), Łodzią (2000-2009), Bydgoszczą (2010-2018) i ponownie Toruniem (od 2019).

Wygląda też na to, że z grodem Kopernika festiwal zwiąże się na stałe: miasto przekazało położoną w centrum Torunia działkę, na której ma stanąć budynek Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. I właśnie rozpoczęto działania, których zwieńczeniem ma być powstanie ECFC w roku 2025. Tu ma się odbywać festiwal, a przez resztę roku – innego rodzaju różnorodne wydarzenia artystyczne, kulturalne, wystawiennicze, edukacyjne i filmowe.


Posłuchaj
03:54 TROJKA Fajny film 2021_04_12-12-46-22.mp3 Powstanie Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu (Fajny film/Trójka)

– Można powiedzieć, że ten konkurs stał się wydarzeniem międzynarodowym, gdyż udało nam się z nim dotrzeć na cztery kontynenty. Najwięcej zgłoszeń jest oczywiście z Europy, ale są także m.in. z Argentyny, Japonii, Chin, Kanady, Turcji, USA, ZEA – wymienia Kazimierz Suwała, dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. – Ta popularność to efekt rangi i prestiżu, jaki na świecie ma Festiwal Camerimage – wskazuje.

Konkurs jest stosunkowo długi, podzielony na dwa etapy. Dopuszczona grupa będzie miała czas do 10 maja, aby złożyć tzw. opracowania studialne. Spośród nich sąd konkursowy wybierze piątkę, która do 19 lipca ma przedstawić projekty. I właśnie spośród tych pięciu projektów organizatorzy i sąd konkursowy wybiorą do końca lipca zwycięzcę. Według harmonogramu pierwsze projekcje będzie można obejrzeć w tym budynku przed końcem 2025 roku.

– Jesteśmy przy toruńskiej Starówce, która ma swoją unikalną architekturę. Jeśli dodać do tego możliwości, jakie ten budynek ma dawać festiwalowi oraz jego przeznaczenie pozafestiwalowe, to pojawia się bardzo interesujące wyzwanie architektoniczne – dodaje dyrektor Suwała.

Europejskie Centrum Filmowe Camerimage w Toruniu ma być nową ikoną miasta/YouTube TVP Info

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Kazimierz Suwała (dyrektor Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage)
Data emisji: 12.04.2021
Godzina emisji: 12.46

pr

Czytaj także

Festiwalowo-filmowa rzeczywistość online

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 17:15
Kino w sieci – tak najkrócej można podsumować to, co nas czeka w najbliższym czasie. Wybór filmów mamy na szczęście ogromny i to nie tylko dzięki bijącym rekordy popularności platformom, ale również wiele festiwalowych premier z konieczności odbywa się w tym roku online. Tak np. było na 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage, który zakończył się w sobotę 21 listopada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żubroffka w nowym terminie, w nowej formule

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 13:00
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka ma liczną grupę wiernych fanów w Polsce i za granicą. Niestety, zeszłoroczna edycja festiwalu została odwołana. A właściwie – jedynie przesunięta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowo, muzycznie i świątecznie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 18:15
Obecnie kina, podobnie jak inne instytucje kulturalne, są z powodu pandemii zamknięte. Dlatego wszelkiego rodzaju wydarzenia filmowe – premiery, pokazy, festiwale – przeniosły się do sieci. I właśnie o jedynym festiwalu, który odbywa się także podczas świąt wielkanocnych, w "Trójkowo, filmowo" rozmawia Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń