"Cudak" Anny Kazejak już na ekranach kin

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:05
Nowy film Anny Kazejak już na ekranach kin. "Cudak" to wojenna powieść, która w szczególny sposób splata ze sobą losy dwóch muzyków – tytułowego Romana Cudakowskiego i Szymona Akermana, uciekiniera z żydowskiego getta.
Kadr z filmu Cudak
Kadr z filmu "Cudak"Foto: materiały promocyjne

– W przypadku tego filmu trzeba posłużyć się terminem "inspiracja rzeczywistością". Produkcja powstała w cyklu "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat", zapoczątkowanym przez Michała Kwiecińskiego. Wszystkie z filmów powstały w wyniku inspiracji historią. Nie jest to jednak próba rekonstrukcji wydarzeń czy biografii któregokolwiek z bohaterów – mówiła Anna Kazejak, autorka filmu.

– Gdy zaproponowano mi ten film, dostałam do przeczytania notkę. Zeznanie jednego ze świadków okupacyjnych. Nie opowiadamy jednak historii konkretnego człowieka. Jedynie punkt wyjścia zgodny jest z tym, co przeczytałam. To opowieść o dwóch muzykach. Jeden wydostaje drugiego z getta po to, by mieć z kim grać w przybytku uciech dla Niemców – dodała. 

Posłuchaj
03:13 2021_07_14 10_48_21_PR3_Fajny_Film.mp3 "Cudak" Anny Kazejak (Fajny Film/Trójka)

Bohaterowie

– Pisząc scenariusz, postanowiliśmy posłużyć się modelem dwóch, zupełnie niepasujących do siebie bohaterów. Cudak to człowiek bez wykształcenia, który grał na weselach. Jego przeciwieństwem jest Akerman, wykształcony nie tylko muzycznie, ale też wszelako. Grał w lokalach o wyższym standardzie i z takiej klasy społecznej też pochodził. Wydarzenia wojenne zmieniły jednak tę sytuację. Akerman trafił do getta, z którego Cudak, z bardzo spektakularnych pobudek, postanowił go wyciągnąć – opowiedziała reżyserka.

"Cudak" (zwiastun) w kinach od w kinach od 9 lipca / TVP VOD

Cykl

W ramach cyklu "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat" powstały trzy filmy. – Pierwszy to "Ciotka Hitlera", my jesteśmy drudzy, a później będzie jeszcze "Schron". To tytuł roboczy filmu. Wszystkie z wymienionych produkcji powstawały jako telewizyjne. Dopiero potem okazało się, że trafią też do kin. Bardzo mnie to ucieszyło. Budżet był niewielki, a na zrobienie każdego filmu dostaliśmy po piętnaście dni. To dość karkołomne zadanie. Mam jednak nadzieję, że nie poszliśmy na zbyt wiele, dających się zauważyć, kompromisów – podsumowała Anna Kazejak.

 

***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Anna Kazejak (reżyser)
Data emisji:
 14.07.2021
Godzina emisji: 10.48

kc/kr

Czytaj także

"Miłość na pierwszą stronę" Marii Sadowskiej. Rafał Zawierucha po drugiej stronie obiektywu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 17:00
Po dramacie Dzień Kobiet i biograficznej opowieści o Michalinie Wisłockiej sztuka Kochania, wokalistka i reżyserka Maria Sadowska sięgnęła po gatunek komedii romantycznej. Miłość na pierwszą stronę to współczesna opowieść o Kopciuszku, w której zobaczymy m.in. Olgę Bołądź, Piotra Stramowskiego i Rafała Zawieruchę, który stanął po drugiej stronie obiektywu, by wcielić się w rolę paparazzo. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lokal zamknięty": pierwszy polski film pandemiczny

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 17:15
Niedawno na ekrany weszła komedia "Lokal zamknięty" w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego, który jest zarazem współscenarzystą filmu. I właśnie o genezie filmu i realizacji z jego twórcą w swoim programie rozmawia Ryszard Jaźwiński.
rozwiń zwiń