21. Festiwal Filmów Skandynawskich w Darłowie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:00
Festiwal Filmów Skandynawskich to przegląd najnowszych i tych nieco starszych produktów nordyckiej wyobraźni, który od 21 lat odbywa się w darłowskim kinie Bajka. Czego możemy spodziewać się po tegorocznej edycji? 
Mads Mikkelsen w filmie Na rauszu, reż. Thomas Vinterberg
Mads Mikkelsen w filmie "Na rauszu", reż. Thomas VinterbergFoto: mat. prasowe/Best Film

– Festiwal Filmów Skandynawskich związany jest z postacią Henryka Pomorskiego, ostatniego polskiego wikinga, króla Danii, Szwecji i Norwegii. O ile Szwedzi uznali go za jednego z najbardziej znienawidzonych władców, o tyle Duńczycy wystawili mu pomnik w uznaniu zasług dla rozwoju ich kraju. Festiwalową tradycję kontynuujemy od ponad 20 lat – wyjaśniła Magdalena Cichocka, dyrektor artystyczna festiwalu.


Posłuchaj
03:21 PR3_MPLS 2021_07_15-10-44-06_fajny_film.mp3 21. Festiwal Filmów Skandynawskich (Fajny Film/Trójka)

 

– Od rana gościmy w naszych progach przedszkolaków. Wieczorami zapraszamy zaś dorosłych gości i mieszkańców Darłowa. Rozpoczniemy od koncertu, dla którego tłem będzie niemy film szwedzki "Furman śmierci" z 1921 roku. To dzieło, które zainspirowało wielu twórców – mówiła. 

 W piątkowych projekcjach będzie można obejrzeć produkcję "W co grają ludzie" oraz thriller "Pod powierzchnią". Łącznie podczas festiwalu wyświetlimy 14 tytułów. Elementem, który nieodzownie łączy nas ze Skandynawią, jest morze. To jemu została poświęcona wystawa towarzysząca, dostępna w holu naszego kina. Co więcej, w tym roku część filmów będzie można zobaczyć również w Gdańsku  zachęcała dyrektor.

Festiwal Filmów Skandynawskich trwa od 15 do 18 lipca 2021.

Czytaj także

Niebezpieczna gra

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 10:50
Od piątku w kinach można obejrzeć thriller "Wróg doskonały" z Tomaszem Kotem w roli głównej. To świetnie przyjęty debiut naszego aktora w tego typu dużej, międzynarodowej produkcji. O jego kreacji i tym filmie z filmoznawczynią Izabelą Wierzbińską rozmawia Tomasz Jaźwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cudak" Anny Kazejak już na ekranach kin

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:05
Nowy film Anny Kazejak już na ekranach kin. "Cudak" to wojenna powieść, która w szczególny sposób splata ze sobą losy dwóch muzyków – tytułowego Romana Cudakowskiego i Szymona Akermana, uciekiniera z żydowskiego getta.
rozwiń zwiń