Cinemaforum po raz 20. prezentuje najlepsze filmy krótkometrażowe

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 10:20
Rozpoczyna się 20. edycja Cinemaforum, czyli Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych. Impreza potrwa do niedzieli. O festiwalu rozmawiamy z Błażejem Hrapkowiczem, dyrektorem artystycznym wydarzenia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

– Zaczynamy, jak zwykle, filmami nominowanymi do nagród im. Jana Machulskiego. To bardzo szeroka panorama najlepszego polskiego kina krótkometrażowego z ostatnich dwóch lat i jedyne tak kompleksowe nagrody dla kina krótkometrażowego w Polsce. Filmy są nominowane przez nasze festiwale partnerskie z całej Polski, które pokazują krótkie metraże, a my na Cinemaforum prezentujemy pełen zestaw nominowanych. Specjalnie do tego celu powołana kapituła nagród im. Jana Machulskiego dokonuje wyboru laureatów, których poznamy na gali zamknięcia 7 listopada – opowiada Błażej Hrapkowicz.


Posłuchaj
03:26 TROJKA Fajny Film 2021_11_03-10-13-54.mp3 Błażej Hrapkowicz zaprasza na Cinemaforum 2021 (Fajny film)

  

Nie zabraknie oczywiście filmów z zagranicy. – Oprócz Konkursu Głównego mamy też sekcje poboczne, w sumie kilkadziesiąt tytułów. W Międzynarodowym Konkursie Krótkometrażowych Filmów Fabularnych znalazło się 18 tytułów, a poza tym filmy nagradzane pokazywane na festiwalach w Cannes, Wenecji, Sundance. To crème de la crème światowego krótkiego metrażu. Ponadto wspaniałe sekcje poboczne, m.in. sekcja American Shorts, poświęcona najlepszym amerykańskim krótkim metrażom, sekcja BAFTA, zorganizowana wspólnie z British Council, gdzie pokażemy najlepsze brytyjskie filmy krótkometrażowe nominowane w ostatnim czasie do brytyjskich nagród. Mamy też, jak co roku, retrospektywę festiwalu w Oberhausen – to jeden z najważniejszych festiwali kina krótkometrażowego na świecie. Ponadto sekcja Mistrzowie i Mistrzynie, czyli pierwsze krótkometrażowe filmy takich twórców jak Radu Jude, Jasmila Žbanić czy Thomas Vinterberg – wylicza dyrektor artystyczny festiwalu.


Plakat promujący 20. edycję festiwalu Cinemaforum Plakat promujący 20. edycję festiwalu Cinemaforum

Jak podkreśla Błażej Hrapkowicz, wstęp na wszystkie pokazy w warszawskiej Kinotece jest bezpłatny, a wiele festiwalowych wydarzeń można śledzić w sieci.

@cinemaforumfestival / FB


***

Tytuł audycji: Fajny film
Autor: Ryszard Jaźwiński
Gość: Błażej Hrapkowicz (dyrektor artystyczny festiwalu Cinemaforum)
Data emisji: 3.11.2021
Godzina emisji: 10.13

mk/kr

Czytaj także

Nowa "Diuna": "To prawdziwy majstersztyk"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 17:18
"Diuna"  to ekranizacja bestsellerowej powieści Franka Herberta. Akcja rozgrywa się w bardzo odległej przyszłości, na pustynnej planecie Arrakis, zwanej także Diuną. To jedyne miejscem we wszechświecie, z którego wydobywa się melanż, cenną substancję, która przedłuża życie, pozwala na podróże międzygwiezdne i zaglądanie w przyszłość. Powieść doczekała się nowej ekranizacji. Tym razem w reżyserii Denisa Villeneuve’a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Głowacki – pięściarz, radiowiec, diabeł

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 10:22
Piotr Głowacki w ostatnich miesiącach nie schodził z planu filmowego. Aktora zobaczymy w filmie "Magiczny kwiat paproci" Sebastiana Kwidzyńskiego i Marty Filipiak oraz w "Broad Peak" Leszka Dawida. Niedawno miał też okazję zagrać redaktora naczelnego jednej ze stacji radiowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Soczyste i niejednoznaczne". Film "Moje wspaniałe życie"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 17:10
"Moje wspaniałe życie" w reżyserii Łukasza Grzegorzka to historia kobiety, która nie chce być już grzeczną dziewczynką. Jest troskliwą córką, matką, nauczycielką i żoną. Nie czuje się jednak sobą i prowadzi podwójne życie. To tajemnica, która zrujnowałaby wszystko, co w jej świecie wydaje się takie "wspaniałe". Czy wystarczy jej odwagi, by się zbuntować i sięgnąć po to, na czym naprawdę jej zależy?
rozwiń zwiń