Pomiędzy dokumentem a fabułą

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 13:32
Michał Marczak jest jednym z tegorocznych finalistów Talentów Trójki w kategorii Film. Jury dokonało wyboru na podstawie jego filmu dokumentalnego "Michał "Koniec Rosji".
Audio
  • Ryszard Jaźwiński rozmawia z Michałem Marczakiem

Michał Marczak tłumaczy, że od początku starał się robić, jak najwięcej filmów. - Chciałem mieć swój własny język, styl i wyrobić go sobie nie przez kopiowanie, naśladowanie albo pójście w kierunku, który teraz obowiązuje w polskiej kinematografii - mówi.

/

Młody reżyser przyznaje, że podobają mu się filmy, które są  na pograniczu gatunków. Zgadza się ze słowami Godarda, że "świetny dokument aspiruje do tego żeby być fabułą, a fabuła zawsze aspiruje do tego, żeby być dokumentem".

"Koniec Rosji" również znajduje się na pograniczu gatunków. Opowiada  o małej bazie na północy Rosji, gdzie sześciu żołnierzy strzeże olbrzymich, niezamieszkałych połaci państwa rosyjskiego nad Oceanem Arktyczny. - To film, który patrzy na nich i analizuje powód, dla którego oni w ogóle tam są 0 mówi Marczak. 

W finale Talentów Trójki w kategorii Film znaleźli się także - Paweł Maślona, "Zaćmienie" i Grzegorz Jaroszuk, "Opowieści z chłodni". Młodych filmowców oceni jury w składzie: Roman Gutek, Krzysztof Majchrzak, Artur Reinhart, Marcin Wrona i Ryszard Jaźwiński.

Laureatów trójkowego konkursu poznamy 28 czerwca po godzinie 18.00.

Posłuchaj rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z Michałem Marczakiem, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku  po prawej stronie artykułu.

Audycji "Fajny film wczoraj widziałem" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 10.30.

(pg)

Zobacz więcej na temat: Artur Reinhart Rosja