X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia "Andergrantu" Renaty Przemyk

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 13:42
Ewa Demarczyk, Nina Hagen i nawiązanie do najlepszych tradycji metalowych w jednym – posłuchaj historii najbardziej eklektycznego albumu bielskiej artystki.
Audio

/

Bohaterem kolejnego odcinka trójkowej audycji Historia Pewnej Płyty, był wydany w 1997 roku album "Andergrant". Płyta odważna i niezwykle zróżnicowana stylistycznie. Pomimo swej niełatwej treści muzycznej, z której zaszufladkowaniem problem miało wielu recenzentów, utrwaliła ona popularność Renaty Przemyk i jej status czołowej polskiej wokalistki.

Tytuł krążka miał znaczenie symboliczne.

-Słowo ‘andergrant’ zostało wymyślone na użytek płyty w takiej nietypowej pisowni, żeby zelżyć znaczenie tego właściwego słowa, które było wtedy nadużywane. To był czas kiedy słowa zaczęły być nadużywane, trendy, kultowy... Stwierdziliśmy, że my będziemy ‘underground’, ale taki właśnie przaśny, przez ‘ente’ – wspominała w rozmowie z Anną Gacek, Anna Saraniecka, menadżerka artystki i autorka tekstów jej piosenek.

Na pierwszego singla, został wybrany utwór "Zero (Odkochaj nas)" napisany przez lidera francuskiej grupy Red Cardell, Jeana - Pierre Riou. Piosenka szybko stała się radiowym hitem, utrzymując się przez tygodnie na pierwszym miejscu trójkowej listy przebojów.

- To była bardzo niebezpieczna piosenka na singla. Pamiętam, że z ówczesną panią dyrektor Sony, długo dyskutowałyśmy jaka piosenka powinna tę płytę promować. I pomysł z piosenką "Zero" to był nasz pomysł. Nie jest ona ani łatwa, ani lekka, ani przyjemna. Poza tym ma bardzo długi wstęp, co ma znaczenie w stacjach radiowych. Ryzykowaliśmy – wspominała Saraniecka.

Do utworu został nakręcony klip, którego powstanie Renata Przemyk o mały włos nie przypłaciła życiem.

- Finał tego teledysku był na plaży nad Bałtykiem. Renata owinięta w bardzo długi szal wchodziła do wody po to, żeby pod tą wodą w ostatniej sekundzie wideoklipu zniknąć. Był koniec września, było dosyć chłodno. Renata zniknęła pod wodą, nie wynurzyła się (...) okazało się, że jej szal zaplątał się w podwodną boje...

Zapraszamy do wysłuchania reportażu (dźwięk w boksie po prawej stronie) Anny Gacek i Tomasza Żądy, w którym czwarty album Renaty Przemyk wspominała sama artystka, Joanna Saraniecka oraz ówczesny opiekun Renaty Przemyk z ramienia wytwórni Andrzej Paweł Wojciechowski.

Audycji "Historia pewnej płyty" można słuchać w niedziele o 9.00.

bch

Czytaj także

Trzeci kolor: Violet

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2011 11:00
- Obok naszej sali prób było prosektorium i czasami czuć było formalinę - posłuchaj jak powstawała przełomowa płyta Closterkeller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyna szamana

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2010 07:00
Taką Justynę Steczkowską zobaczył Grzegorz Ciechowski. Posłuchaj historii o ich współpracy przy debiutanckiej płycie artystki.
rozwiń zwiń