Nieprawidłowości przy liczeniu głosów. "Wybory mogły być sfałszowane"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 09:15
- To pierwszy głos ze strony instytucji publicznej, który pokazuje, że zarzuty o sfałszowanie wyborów mogą być wiarygodne - tak raport Najwyżej Izby Kontroli dotyczący systemu liczenia głosów skomentował w Trójce Paweł Lisicki ("Do Rzeczy").
Audio
  • Nieprawidłowości przy liczeniu głosów. "Wybory mogły być sfałszowane" (Komentatorzy Trójki)
Prezes Najwyższej Izby Kontroli - Krzysztof Kwiatkowski podczas konferencji prasowej w Warszawie dotyczącej nieprawidłowości w Krajowym Biurze Wyborczym
Prezes Najwyższej Izby Kontroli - Krzysztof Kwiatkowski podczas konferencji prasowej w Warszawie dotyczącej nieprawidłowości w Krajowym Biurze WyborczymFoto: PAP/Jakub Kamiński

NIK wykryła lukę, która mogła umożliwić włamanie do systemu i manipulowanie liczbą głosów. W tym kontekście zarzuty o sfałszowanie wyborów brzmią wiarygodniej, ale dowodów na to nie ma.

Paweł Lisicki ("Do Rzeczy") tłumaczył, że przez "sfałszowanie" nie ma na myśli tego, że była jedna centrala, która tym sterowała, ale że pojawiło się zbyt dużo nieprawidłowości.

- System był tak nieszczelny, tak skomplikowany, tyle błędów w nim zrobiono, tak bardzo ułatwiono w rożnych regionach dziwne liczenie głosów, że zarzuty o sfałszowanie wydają się uzasadnione - mówił komentator Trójki.

Dodał, że po zbadaniu sprawy przez NIK bardzo dziwnie brzmią teraz głosy tych ludzi, na czele z prezydentem, którzy w zarzutach o sfałszowanie wyborów samorządowych dopatrywali się szaleństwa.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Maciej Gdula ("Krytyka Polityczna") podkreślił natomiast, że ta sprawa to olbrzymia kompromitacja państwa polskiego, a przede wszystkim kompromitacja urzędników.

- Ci urzędnicy już wcześniej w Pałacu Prezydenckim mówili, że będą problemy. Mam żal o to, że prezydent i premier nie zareagowali wystarczająco szybko. To była sytuacja kryzysowa, która wymagała działań - podkreślił gość Trójki.

Jak mówił Maciej Gdula, to zostawiło dużo pola, aby myśleć, że politycy są w tę sprawę jakoś uwikłani.

Komentatorzy Trójki podsumowali także pół roku rządu Ewy Kopacz. Jak widzą minione sześć miesięcy? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Komentatorzy

Prowadził: Krystian Hanke

Goście: Maciej Gdula ("Krytyka Polityczna"), Paweł Lisicki ("Do Rzeczy")

Data emisji: 01.04.2015

Godzina emisji: 8.36

mr/mk

Czytaj także

NIK: poważne nieprawidłowości przy organizacji wyborów. Izba zawiadamia prokuraturę i ABW

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 12:30
NIK po kontroli w Krajowym Biurze Wyborczym stwierdza nieprzygotowanie systemu informatycznego do wyborów prezydenckich. Do prokuratury zgłoszono kwestie związane z przetargiem, a do ABW m.in. bezpieczeństwa danych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krytyka pod adresem PKW. "To uśpiona instytucja"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 18:34
Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego ws. "poważnych nieprawidłowości" w przetargu Krajowego Biura Wyborczego na organizację wyborów samorządowych. Według NIK przetarg stwarzał ryzyko korupcji.
rozwiń zwiń