Nie ta funkcja, nie ten człowiek

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 10:38
Jerzy Domański (redaktor naczelny "Przeglądu"): Nie wyobrażam sobie, żeby człowiek, który bierze pieniądze jako minister sprawiedliwości, praktycznie co tydzień robił wrzutki dotyczące debat światopoglądowych.
Audio
Nie ta funkcja, nie ten człowiek
Foto: PRSA

W PO widać coraz większy konflikt – konserwatyści stawiają warunki, żadnej dyscypliny partyjnej w sprawach światopoglądowych – reakcja na powracające w ostatnich dniach i tygodniach spory światopoglądowe. - Niepokoi mnie to, że partia, która ma ogromną władzę, projekty, na których realizację wielu ludzi czeka, zajmuje się od pewnego czasu - i to za sprawą przede wszystkim pana Gowina - kwestiami światopoglądowymi - mówi Jerzy Domański. Gość Marcina Zaborskiego przekonuje, że minister sprawiedliwości musi być ponad tymi podziałami.
- Platforma jest partią, jeśli chodzi o kwestie ideowe, eklektyczną. Są tam ludzie, którzy w kwestii in vitro, aborcji, klauzuli sumienia mają kompletnie różne poglądy - wyjaśnia Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny"). Publicysta przypomina, że zapis w regulaminie klubu PO o tym, że nie będzie można wprowadzać dyscypliny został ustanowiony parę miesięcy temu, po głosowaniach w sprawie wicemarszałek Wandy Nowickiej, kiedy w pierwszym głosowaniu duża część Platformy głosowała przeciwko, a później została przymuszona do głosowania za na skutek interwencji premiera.

- W poprzedniej kadencji to nawet było skandaliczne, kiedy w kwestii aborcji było kilka projektów - liberalizujący, drugi - zabraniający, narzucono dyscyplinę partyjną i jej musieli ulec zwolennicy jednego i drugiego rozwiązania - zaznacza Bogumił Łoziński.
Jerzy Domański ocenia, że "klauzula sumienia" w Sejmie oznaczałaby paraliż funkcjonowania parlamentu, ponieważ większość parlamentarzystów ma poglądy i z wieloma możemy się nie zgadzać. - Wyobrażam sobie ideę praktycznego parlamentaryzmu w ten sposób, że są reprezentanci we władzach parlamentu różnych opcji o różnych poglądach i jest coś w rodzaju parytetu - tłumaczy gość Marcina Zaborskiego.
Kto zdaniem publicystów spowodował mobilizację konserwatywnego skrzydła PO, dowiesz się słuchając całej audycji "Komentatorzy - 25 kwietnia 2012".
"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.
(ed)

Czytaj także

Aptekarski test sumienia

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 15:15
- To problem podstawowych praw i wolności zagwarantowanych w konstytucji. Cieszą się z tych praw lekarze, pielęgniarki, położne. Nie ma żadnego powodu, dla którego farmaceuci powinni być pozbawieni tego prawa - przekonuje poseł PO Jacek Żalek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Palikot krytykuje Gowina: Hannibal katolicyzmu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 11:38
Bełkot smoleński to wirus - zaraża głupotą całą klasę polityczną - pisze na swoim blogu na portalu natemat.pl szef Ruchu Palikota.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Bury: PSL nie chce odwołania Gowina

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 08:49
Poseł PSL przyznał, że jego partia nie poprze wniosku Ruchu Palikota o odwołanie Jarosława Gowina.
rozwiń zwiń