Nie tylko brytyjskie weto? ”Unia się posypie”

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 09:00
Unijny szczyt może się nie powieść, do brytyjskiego weta mogą dołączyć się inne kraje – takie obawy ma Michał Szułdrzyński (”Rzeczpospolita”).
Audio
Nie tylko brytyjskie weto? Unia się posypie
Foto: Parlament Europejski

Toczy się batalia o budżet Unii Europejskiej 2014-2020. Michał Szułdrzyński (”Rzeczpospolita”) ocenił, że nie ma szans na porozumienie i grozi nam prowizorium budżetowe. Według niego weto brytyjskie jest bardzo prawdopodobne. Komentuje, że nie da się oszczędzić wielkich sum na administracji, a to posunięcie miało być ostatnią deską ratunku. Pytanie, co potem, czy mamy plan awaryjny. Należy również zastanowić się, co będzie w przypadku, jeśli więcej krajów dołączy się do weta Wielkiej Brytanii, na przykład Szwecja, Finlandia? – Unia się tak rozsypie, że trudno będzie wszystko posklejać - mówił Szułdrzyński.

Andrzej Stankiewicz (”Wprost”) podkreśłił, że prowizorium oznacza planowanie budżetu co rok, nie jest dobrym wyjściem. Uważa, że w razie fiaska można zwołać jeszcze jeden szczyt. Za kluczową uważa rolę kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Ocenia, że 300 mld zł dla Polski w polityce spójności jest realne, a problemy mogą być ze środkami dla rolników.

Rozmawiał Krystian Hanke

agkm

Czytaj także

"PiS chciałby ciąć Platformę jak salami”

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2012 09:20
- PiS plasterek po plasterku próbuje odbierać PO poparcie, inicjatywę w sprawach ustawowych i nękać – oceniał ostatnie posunięcia PiS Jerzy Domański (”Przegląd”).
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Trzeba budować sojusz w Europie Środkowej”

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 08:40
Polska powinna latami konstruować wspólny blok środkowoeuropejski, tego powinny nas nauczyć kłopoty z budżetem Unii – mówił w Trójce Igor Janke.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oni najwięcej płacą, my najwięcej bierzemy”

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 09:30
Mówienie o tandemie polsko-niemieckim jest na wyrost w kontekście uzgadniania budżetu Unii Europejskiej. Sprzeczność interesów jest wyraźna – komentuje Zofia Wojtkowska (”Wprost”).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lewandowski: zachowamy 300 mld zł, jeśli nie będzie weta

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 21:39
Jeśli nie zderzymy się z wetem jednego kraju, to potwierdzimy obietnicę – mówił komisarz Janusz Lewandowski, pytany co z zapowiedziami 300 mld zł z unijnych funduszy.
rozwiń zwiń