Nie żyje kardynał Glemp. "Zostawił po sobie pustkę"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 08:53
- Są postacie mocno krytykowane za życia i potem weryfikuje je historia. Taką postacią był właśnie kardynał Józef Glemp - powiedziała w "Komentatorach" Zofia Wojtkowska z "Wprost".
Audio
  • Komentatorzy: Zofia Wojtkowska "Wprost" i Bogumił Łoziński "Gość Niedzielny"
Prymas Polski kardynał Józef Glemp na zdjęciu archiwalnym z 15.05.2006 r.
Prymas Polski kardynał Józef Glemp na zdjęciu archiwalnym z 15.05.2006 r.Foto: PAP/Jacek Turczyk

Zmarł w środę po ciężkiej chorobie. Miał 83 lata. Był jedną z najważniejszych postaci ostatnich lat, od stanu wojennego aż do wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Zofia Wojtkowska z "Wprost" przypomniała, że wielu katolików krytykowało go w stanie wojennym za przyjęcie pokojowej drogi. - Było spotkanie, gdy prosił proboszczów, żeby namawiali ludzi do zaprzestania bojkotu telewizji. Legendarny proboszcz z Podkowy Leśnej powiedział mu w twarz, że jego słowa są gorsze niż okupacja hitlerowska - powiedziała Wojtkowska.
Józef Glemp w Radiach Wolności - posłuchaj

Jej zdaniem, kardynał Glemp to postać o której będziemy jeszcze długo dyskutować. - Im dłużej, tym jego ocena będzie lepsza, niż gdy braliśmy udział w tych wydarzeniach - dodała Wojtkowska.

Natomiast Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego" podkreślił, że na kardynała Glempa patrzyliśmy przez pryzmat kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II, czyli dwóch "gigantów". - Trzeba jednak spojrzeć z perspektywy pustki, która po nim powstała. Od kilku lat ciągle mówimy, że nie ma lidera, nie ma autorytetu w Kościele - powiedział. Jego zdaniem dopiero z tej perspektywy zaczynamy dostrzegać znaczenie kardynała Glempa. 
Kardynał Józef Glemp w Polskim Radiu

Rozmawiał Krystian Hanke

(tj)

Czytaj także

Bp Pieronek: Glemp był prymasem przełomu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 23:31
Myślę, że zrobił to, co mógł. Nie wątpię, że chciał jak najlepiej. Wszystko oceni historia - mówił o kardynale Józefie Glempie biskup Tadeusz Pieronek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Dzięki niemu Kościół był przy okrągłym stole”

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 23:46
To dzięki prymasowi Józefowi Glempowi przy okrągłym stole w 1989 roku byli obecni przedstawiciele Kościoła - podkreśla Tadeusz Mazowiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Prymas Glemp potrafił znaleźć głos rozsądku”

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 23:59
Prymas senior kard. Józef Glemp był człowiekiem wielkiej pokory i mądrości, kierował się głosem rozsądku - powiedział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Glemp w stanie wojennym był w trudnej sytuacji"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 00:10
- To był prymas dwóch epok. Ma ważne miejsce w historii Kościoła i Polski, chociaż będą toczyły się spory co do jego zasług – ocenił historyk Antoni Dudek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Owsiak: Józef Glemp był związany z każdym Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 07:41
- Życie pisze scenariusze... Józef Glemp był bardzo związany chyba z każdym Polakiem, bez względu na przekonania i wyznawaną religię - powiedział Jerzy Owsiak na zakończenie swojej audycji "Sie kręci".
rozwiń zwiń