"Komisja Millera powinna wznowić działania"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 09:44
Komentatorzy w radiowej Trójce - Michał Krzymowski i Stanisław Janecki - zgodnie stwierdzili, że komisja Jerzego Millera powinna wznowić działania, ale należałoby uwzględnić nowe elementy w analizie katastrofy smoleńskiej.
Audio
  • Michał Krzymowski i Stanisław Janecki o katastrofie smoleńskiej (Komentatorzy/Trójka)
Znicze w miejscu katastrofy smoleńskiej
Znicze w miejscu katastrofy smoleńskiejFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej

W zamach na prezydencki samolot 10 kwietnia 2010 r. wierzy niemal 32 proc. Polaków, a nieco mniej niż połowa sądzi, że do tragedii doszło wskutek wypadku - wynika z sondażu Homo Homini dla „Rzeczpospolitej". W porównaniu z wcześniejszymi badaniami widać, że zwolenników tezy o zamachu przybywa.

Zdaniem Michała Krzymowskiego ("Newsweek"), komisja Jerzego Millera powinna wznowić pracę pod kątem zamachu, ale powinno być to "nowe otwarcie". Gość Trójki podkreślił, że jeśli są podważane elementy tego raportu, a dzisiaj pan Lasek i inni obstają przy tym, że ten raport był w stu procentach dobry to na to nie można patrzeć przychylnym okiem.

Śniadanie w Trójce naznaczone tragedią w Smoleńsku. Posłuchaj audycji z 10 kwietnia 2010

- Trzeba się do pewnych błędów przyznać - zaznaczył Krzymowski. - Nie ma absolutnie cienia dowodu, że generał Błasik był w kokpicie. Bo to, że znaleziono go w tym miejscu, gdzie członków załogi to nie jest żaden dowód - dodał.

Stanisław Janecki - publicysta tygodnika "Sieci" - również twierdzi, że komisja Millera powinna wznowić działania, gdyż nie mamy do czynienia ze zwykłym wypadkiem lotniczym. Gość Trójki jako argument przywołał analizę dziewięciu wypadków od 1980 roku z udziałem ważnych person w państwie, z których wynika, że każdy jest tak naprawdę niewyjaśniony, niesie za sobą teorie spiskowe i choćby z tego względu trzeba wziąć pod uwagę hipotezę zamachu.

- Poza tym skoro jest to katastrofa, gdzie ginie przywódca i elita państwa nie róbmy pojedynczego badania komisji, tylko zastosujmy klasyczną zasadę nauki, czyli weryfikację przez inny zespół odnosząc się do tych samych faktów i traktując je w trochę inny sposób. W ten sposób uzyskamy dodatkowy element falsyfikacji - wyjaśnił gość Trójki.

Trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej. Relacja>>>

Rozmawiał Krystian Hanke.

mr

Czytaj także

Trzecia rocznica katastrofy smoleńskiej. Relacja i zdjęcia z obchodów

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 23:59
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica smoleńska. Utrudnienia w ruchu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 08:55
Z powodu obchodów 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej w stolicy szykują się zmiany w ruchu drogowym. Najwięcej na Krakowskim Przedmieściu. To tam zaplanowano na środę aż 7 manifestacji. Zarząd Dróg Miejskich zwraca uwagę na zmiany tras autobusów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katastrofa smoleńska dała sygnał: zadbajcie o państwo!"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 10:41
Z katastrofy w Smoleńsku wypływa taka lekcja, że my musimy dbać o swoje państwo sami, nikt za nas tego nie zrobi - powiedział Paweł Kowal (PJN) w radiowej Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska delegacja oddała hołd ofiarom katastrofy w Smoleńsku

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 09:22
Na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku oddano hołd ofiarom katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. W krótkiej, ale wzruszającej uroczystości wzięli udział przedstawiciele polskich władz i administracji obwodu smoleńskiego.
rozwiń zwiń