X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fascynująca historia szklanki, czyli "musztardówka" i wiele więcej

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 15:13
Jak wyglądało projektowanie i masowa produkcja szklanek - także legendarnych "musztardówek", w których podawano nawet wódkę? W "Trójkowym wehikule czasu" opowiedział o tym znakomity projektant ceramiki i pasjonat tematu - Bogdan Kosak.
Audio
  • Bogdan Kosak o fascynującej historii porcelany i szklanek (Trójkowy wehikuł czasu)
1974 rok. Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Iławie. Napoje gazowane
1974 rok. Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Iławie. Napoje gazowaneFoto: PAP/CAF/Stanisław Moroz

Dziś to zanikający obyczaj, ale w latach 60. i 70. kawę i herbatę piło się na ogół w szklankach (kawę najczęściej "po turecku", czyli zalewając ją po prostu wrzątkiem, dzięki czemu na powierzchni tworzył się gruby kożuch fusów). Tak było i w domach, i w kawiarniach. Kubki uchodziły za nieeleganckie, natomiast filiżanka miała w sobie jakąś niepokojącą "dawność" i służyła przede wszystkim gościom, nie zaś domownikom.
Te okoliczności sprawiają, że warto przyjrzeć się masowej produkcji szklanek (także legendarnych "musztardówek", w których podawano... wódkę) i projektowaniu filiżanek w latach 1956-1982. Przewodnikiem po tym temacie zgodził się być znakomity projektant ceramiki i pasjonat tematu - Bogdan Kosak.

Jak tłumaczył w "Trójkowym wehikule czasu", przełom lat 50. i 60. to początek popularności szklanek, a jednocześnie przechodzenie do lamusa filiżanek. - W tym czasie projektanci w hutach szkła uważali jednak, że nie wypada projektować szklanek, bo one kojarzyły się z prowincją, złym smakiem i nie wypadało się tym chwalić. Są oczywiści wyjątki, na przykład projekty spodków autorstwa Jana Sylwestra Drozda - opowiadał rozmówca Jerzego Sosnowskiego.

Okazuje się, że mimo współczesnej ekspansji kubków są w Polsce, oazy, w których szklanki przetrwały. Nawet takie na szklanych spodeczkach... Więcej na ten temat usłyszeć można w nagraniu audycji, w której muzycznie szukaliśmy śladów kawiarni w piosenkach bigbitowych i rockowych owego czasu.

Na "Trójkowy wehikuł czasu" zapraszają Agnieszka Obszańska i Jerzy Sosnowski.

W audycji nadaliśmy następujące piosenki (wszystkie - po raz pierwszy w Wehikule):
1.       Czerwono-Czarni (voc. Józef Ledecki): Pod papugami (1963) 3’33”
2.       Czerwone Gitary: Co za dziewczyna (1967) 4’22”
3.       Breakout: Nocą puka ktoś (1972) 4’29”
4.       Czesław Niemen: Pieczęć (1975) 2’50”
5.       Maryla Rodowicz: Do łezki łezka (1973) 4’17”
Do usłyszenia za tydzień (3 maja), w audycji na żywo z Sopotu! - AO & JS

Zobacz więcej na temat: Jerzy Sosnowski PRL Trójka

Czytaj także

Polskie dokumenty lat 60. i 70. "wchodziły między ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 14:46
Zadziwiająco wiele mówiące o ówczesnej rzeczywistości - mimo ograniczeń cenzuralnych - kontrowersyjne i nierzadko fascynujące. O kinie dokumentalnym epoki Gomułki i Gierka opowiadał w Trójce jeden z najbardziej znanych krytyków filmowych w Polsce - Tadeusz Sobolewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W PRL Dzień Kobiet miał dwa oblicza: poważne i erotyczne

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 18:41
Opowiadając o obchodach 8 marca w PRL Krystyna Kofta zwracała uwagę, że w zakładach pracy uroczystości składały się z dwóch części. - Podczas oficjalnej, z przemówieniami, kobietom wręczano kwiaty. Podczas nieformalnej alkohol lał się strumieniami i dochodziło do różnych ekscesów, jak byśmy dzisiaj powiedzieli - przyznaje pisarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Show Band, czyli polski funk z lat 70.

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 18:25
W opowieściach muzyków, którzy odwiedzili TWC, powtarzała się kilkakrotnie informacja o wyjazdach zarobkowych do Skandynawii. Pionierem i przez długie lata samozwańczym organizatorem tych wyjazdów był gitarzysta basowy Anatol Wojdyna, który sam ze Szwecji i Norwegii przywiózł na przełomie lat 60. i 70. rewelacyjny sprzęt nagłaśniający, wykorzystywany m.in. przez zespół Klan.
rozwiń zwiń