Gdy żałujemy słów, których nie wypowiedzieliśmy

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 02:00
Jak poradzić sobie z uczuciem, że na wypowiedzenie pewnych słów do naszych bliskich jest już za późno? Czy jest jakiś sposób, by one wybrzmiały mimo tego, że tej osoby nie ma już obok nas? 
Audio
  • Czy warto żałowac niewypowiedzianego? (Nie do powiedzenia/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/bellena

– O słowach, których nie wypowiedzieliśmy i tego żałujemy, możemy mówić w dwóch aspektach. Możemy mówić o niewypowiedzianych słowach wdzięczności pokoleń, które chcą podziękować swoim poprzednikom. Ale możemy mówić też o każdym z osobna, a każdy ma na swoim koncie takich niewypowiedzianych słów bardzo wiele – mówi Andrzej Gryglewicz, psycholog z Wydziału Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego.

– Warto pomyśleć nie tylko o niewypowiedzianych słowach, ale także o rzeczach, których się nie zrobiło i czego się żałuje. Czas mija i już nie możemy ich zrobić. Już nie ma tej sytuacji, nie ma tej możliwości, nie ma już tych osób – podkreśla Julia Jastrzębska, psychoterapeutka z Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju Osobistego Dobra 4.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Julia Jastrzębska (psychoterapeutka z Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju Osobistego Dobra 4), Andrzej Gryglewicz (psycholog, Wydział Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego)
Data emisji: 11.11.2019 
Godzina emisji: 0.04

kr

Czytaj także

Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. O wartości porażki

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 02:00
Tematem tego wydania audycji jest sytuacja, która z pewnością (nawet nie raz) przytrafiła się każdemu z nas – porażka, z której wyciągnęliśmy pożyteczną naukę i która, koniec końców, wyszła nam na dobre. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lęki, które towarzyszą każdemu z nas

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 02:00
Strach jest czymś bardzo osobistym, intymnym. Często nie chcemy i nim myśleć, nie mówiąc już o rozmawianiu o nim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego się wstydzimy?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 02:00
O rzeczach, których się wstydzimy, często nie rozmawiamy nawet z najbliższymi, mimo że mamy taką potrzebę. Czy ten wstyd paraliżuje? Czy jest może czymś naturalnym?
rozwiń zwiń