Jak zapobiegać uzależnieniom?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 02:00
Uzależnienia to temat trudny. Jak wyglądają ich początki? Jak można im zapobiegać? Jak przerwać coś, co może nas doprowadzić do tragicznych skutków?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/igorstevanovic

Coś początkowo niewinnego, może szybko i bez kontroli zmienić się w poważny kłopot. Jak zaczynają się uzależnienia?

– U wielu osób, początki uzależnień są podobne. To, że sięga się po środku psychoaktywne, może wynikać z samotności, chęci eksperymentowania, żądzy doświadczeń. Innym powodem może być moda, zwłaszcza, jeśli mówimy o lekach nasennych bez recepty. U osób starszych bywa to związane z pracą, na przykład alkohol spożywany często na spotkaniach biznesowych może prowadzić do uzależnienia – mówi Daria Suchecka z MONAR.


Posłuchaj
115:13 2020_08_17 00_05_32_PR3_Nie_do_powiedzenia.mp3 Jak walczyć z uzależnieniami? (Nie do powiedzenia/Trójka)

 

Nie tylko środki psychoaktywne, jak narkotyki, czy alkohol, mogą uzależniać. Czym w takim razie jest uzależnienie i w jaki sposób można rozpoznać, że ktoś cierpi z tej przyczyny?

– To przede wszystkim choroba emocji w momencie, gdy pojawia się mechanizm zwany "nałogowym regulowaniem uczuć". Gdy przekroczy się pewną granicę, utraci kontrolę, pojawia się uzależnienie. Nie sposób powiedzieć kiedy się tak dzieje, ale jeśli koncentracja życia jest wokół obiektu uzależnienia, zaczyna się efekt kuli śnieżnej i uzależniony traci całkowicie kontrolę. Trzeba umieć wypunktować i zdiagnozować takie osoby – wyjaśnia Piotr Nagiel z ośrodka terapii uzależnień OD-NOWA.

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Piotr Nagiel (ośrodek terapii uzależnień OD-NOWA), Daria Suchecka (psycholog, specjalista terapii uzależnień, MONAR)
Data emisji: 17.08.2020
Godzina emisji: 0.05

ml/mk

Czytaj także

Dlaczego tak trudno nam… odpocząć?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 02:00
 Jakie wnioski płyną z tego, jak spędziliśmy ostatnie wolne dni?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre relacje z innymi. Dobre, czyli jakie?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2020 02:00
Tym, co w największym stopniu wpływa na nasze szczęście, są relacje międzyludzkie – tak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda. "Dbać o relacje" – co to tak naprawdę oznacza?
rozwiń zwiń