Męska depresja – temat trudny, wstydliwy i przemilczany

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 02:15
Niedawno ukazała się książka Terrence'a Reala "Nie chcę o tym mówić" poświęcona właśnie męskiej depresji. I już na jej początku autor pisze, że "mężczyzna postrzega depresję jako stan kompromitujący i zawstydzający, więc najczęściej pozostaje ona nierozpoznana ani przez niego, ani przez jego otoczenie". Dlaczego tak się wstydzimy czegoś, co jest po prostu chorobą?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: buy_me_some_coffee/pixabay

Statystycznie mężczyźni dużo, dużo rzadziej niż kobiety zgłaszają się po pomoc psychologiczną. – Powodów jest wiele. Jednym z nich jest wzorzec mówiący, że chłopcy nie płaczą, mężczyźni mają być twardzi i radzić sobie z różnymi wyzwaniami. Te wzorce nie pozwalają mówić o swoich słabych stronach, nie pozwalają na okazywanie smutku, lęku, przytłoczenia, zmęczenia, wypalenia. To powoduje, że nie opowiadają o swoim cierpieniu – komentuje Adam Chojnacki, psycholog i terapeuta.


Posłuchaj
111:17 2020_09_21 00_05_44_PR3_Nie_do_powiedzenia.mp3 Męska depresja – temat wstydliwy i przemilczany (Nie do powiedzenia/Trójka)

Jak wykazują statystyki, rocznie tylko w USA z depresją zmaga się blisko 12 mln mężczyzn. To ogromna liczba, wskazująca, że problem jest niejako zamiatany pod dywan i niewiele się o nim mówi. – Rzeczywiście jest tak, że mężczyznom wolno ujawniać mniej. Dotyczy to przede wszystkim tych zachowań, które są społecznie nieakceptowalne, jak złość, smutek, przygnębienie, apatia oraz, oczywiście, słabość – tłumaczy psycholożka i psychoterapeutka Anna Bal.

Depresja u mężczyzn/YouTube Uniwersytet Łódzki


***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Anna Bal (psycholożka, psychoterapeutka), Adam Chojnacki (psycholog, terapeuta, specjalista i superwizor w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie)
Data emisji: 21.09.2020
Godzina emisji: 0.05

pr/mk

Czytaj także

Kryzysy psychiczne – jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 00:00
Co czwarty Polak doświadcza kryzysu psychicznego. Na ten problem chce zwrócić uwagę Kamil Lorenc w swojej wędrówce po górach pod hasłem #PoGodnySzlak. Honorowy patronat nad akcją objął Rzecznik Praw Pacjenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowy o strachu i nadziei

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 23:59
Pandemia koronawirusa sprawiła, że uniwersalne kwestie nadziei, tęsknoty, samotności, wyborów etycznych, a także lęku przed śmiercią i jakości relacji z najbliższymi stały się wyraźniejsze, domagające się odpowiedzi, które pozwolą nam lepiej żyć nie tylko w tej ekstremalnej sytuacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ci, którzy odeszli i ci, którzy zostali

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 02:15
10 września obchodziliśmy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. To temat skrajnie trudny, którego unikają wszyscy. Można powiedzieć - temat tabu. Bo jak rozmawiać o czynie, geście tak dramatycznym i ostatecznym w swoich skutkach? 
rozwiń zwiń