Dlaczego przeżywamy problemy, których tak naprawdę nie ma?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 02:15
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że choć 90 procent naszych "czarnych scenariuszy" nigdy się nie realizuje, nasz organizm przeżywa je tak, jakby były rzeczywistością. Dlaczego tak jest i jak to zmienić? O tym w audycji Agnieszki Furtak-Bilnik "Nie do powiedzenia", dla której punktem wyjścia była książka "Jak przyciągać dobre rzeczy" autorstwa specjalistki z zakresu psychiatrii Marian Rojas Estape.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/local_doctor

Posłuchaj
114:37 2020_10_12 00_04_56_Nie_do_powiedzenia.mp3 Jak przejmować się tylko tym, co ważne? (Nie do powiedzenia/Trójka)

 

Marian Rojas Estape "Jak przyciągać dobre rzeczy" , Wydawnictwo MUZA S.A. Marian Rojas Estape "Jak przyciągać dobre rzeczy" , Wydawnictwo MUZA S.A.

Marian Rojas Estape próbuje wyjaśnić, jak toksyczne myślenie, mające swoje źródło w destrukcyjnych słowach i zachowaniach powoduje problemy umysłu, serca i ciała, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na dobre aspekty naszego życia; to, co pomaga uzyskać siłę ducha i zdrowsze ciało, a przez to zbliżyć się do upragnionego szczęścia, które wszyscy chcemy znaleźć.

– Z najnowszych badań wynika, że nasz mózg nie rozróżnia myśli od faktów. My, trenując m.in. mindfullness, uważność, jesteśmy w stanie zastanowić się na tym, czy to, co przeżywamy, jest stanem faktycznym. Autorka książki podkreśla, że możemy trochę oszukiwać nasz mózg, który ma tendencję do negatywnego myślenia – mówiła Anna Cyklińska psycholog i założycielka platformy Psychoedu.

– Uważność, bycie tu i teraz są w stanie w dużym stopniu zneutralizować rzeczy, które nas stresują, gdy uświadamiamy sobie ich możliwości. To coś, co pomogło mi na przestrzeni lat terapii – potwierdza Cleo Ćwiek, modelka i założycielka Fundacji Można Zwariować.

***

Tytuł audycji: Nie do powiedzenia
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Anna Cyklińska (psycholog, założycielka platformy Psychoedu), Cleo Ćwiek (modelka, założycielka Fundacji Można Zwariować)
Data emisji: 12.10.2020
Godzina emisji: 0.04

kr


Czytaj także

Rozmowy, które pozostają w pamięci

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 02:00
Każdy z nas ma za sobą rozmowy, które szczególnie zapamiętał i które odcisnęły na nas pewne piętno. Temat ten poruszyliśmy wraz z naszymi gośćmi, psychologami i psychoterapeutami – Dominikiem Geblerem oraz Sobiesławem Zakrzewskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ci, którzy odeszli i ci, którzy zostali

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 02:15
10 września obchodziliśmy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. To temat skrajnie trudny, którego unikają wszyscy. Można powiedzieć - temat tabu. Bo jak rozmawiać o czynie, geście tak dramatycznym i ostatecznym w swoich skutkach? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Męska depresja – temat trudny, wstydliwy i przemilczany

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 02:15
Niedawno ukazała się książka Terrence'a Reala "Nie chcę o tym mówić" poświęcona właśnie męskiej depresji. I już na jej początku autor pisze, że "mężczyzna postrzega depresję jako stan kompromitujący i zawstydzający, więc najczęściej pozostaje ona nierozpoznana ani przez niego, ani przez jego otoczenie". Dlaczego tak się wstydzimy czegoś, co jest po prostu chorobą?
rozwiń zwiń