Czy gotowanie wody powoduje jej… toksyczność?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 08:38
Czy gotowanie wody w czajniku może być powodem kontrowersji? Oczywiście. W internecie można znaleźć informacje, że zagotowanie tej samej wody dwa, albo trzy razy, powoduje wydzielanie się toksycznych substancji. Czy tak rzeczywiście jest?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/kboyd

Posłuchaj
03:15 _PR3_AAC 2020_07_11-08-15-18.mp3 Czy wielokrotnie gotowana woda może nam zaszkodzić? (Prawdy sprawdzone/Trójka)

 

– Pod względem chemicznym odpowiedź jest prosta: nie. Po internecie krążą mity, które mogą wprowadzać w błąd. Nie ma w nich żadnych argumentów naukowych. W każdej tego typu informacji jest jednak ziarnko prawdy. W wodzie, która trochę podstoi, faktycznie tworzą się minimalne ilości szkodliwych związków, ale tak samo jest, na przykład, w przypadku innych produktów spożywczych, które stoją w naszych szafkach. Co do wody, pamiętajmy, że jej zagotowanie zabija niebezpieczne wirusy i bakterie – wyjaśnia Mateusz Bereźnicki z Centrum Nauki Kopernik.

***

Tytuł audycji: Prawdy sprawdzone
Autorka: Gabriela Darmetko
Gość: Mateusz Bereźnicki (Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 11.06.2020
Godzina emisji: 8.26

ml


Czytaj także

O czym szumi las? Tajemniczy język roślin

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 08:38
Mówi się, że rośliny lepiej rosły, należy z nimi rozmawiać. Ciężko powiedzieć, czy jest to prawda, bo brakuje w tym zakresie naukowych dowodów. Wiem natomiast, że rośliny porozumiewają się ze sobą i nasza wiedza w tym zakresie jest coraz większa.
rozwiń zwiń