Ekspert: prawdy o zestrzelonym boeingu możemy nigdy nie poznać

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 10:49
W sprawie tragedii samolotu Malaysia Airlines pewne jest póki tylko tyle, że został on zestrzelony, a na pokładzie było 298 osób i nikt nie przeżył. - Z bardzo wysokim prawdopodobieństwem możemy mówić, że dokonali tego tzw. prorosyjscy separatyści - mówił w Trójce Tomasz Stryjek z Polskiej Akademii Nauk i Collegium Civitas.
Audio
  • Tomasz Stryjek o zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Ukrainą (Trzy strony świata/ Trójka)
Szczątki samolotu Boeing 777 linii Malaysia Airlines, który został zestrzelony podczas lotu z Amsterdamu do Kuala Lumpur
Szczątki samolotu Boeing 777 linii Malaysia Airlines, który został zestrzelony podczas lotu z Amsterdamu do Kuala LumpurFoto: PAP/EPA/ALYONA ZYKINA EPA/ALYONA ZYKINA

Boeing 777 linii Malaysia Airlines, który leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony w czwartek na wschodzie Ukrainy. To region, gdzie trwają walki między prorosyjskimi separatystami a oddziałami ukraińskimi. Ukraina zamknęła przestrzeń powietrzną nad wschodnimi regionami kraju.

Według władz w Kijowie, odpowiedzialność za te tragedię spada na Moskwę, która dozbraja separatystów. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że katastrofa samolotu malezyjskich linii lotniczych to przestępstwo międzynarodowe. Wśród zabitych są obywatele kilku europejskich państw. Ponad 150 osób miało holenderskie paszporty.

Zestrzelenie malezyjskiego samolotu. Zobacz serwis specjalny

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Czy to realny scenariusz? - Tak na 100 procent możemy nigdy się tego nie dowiedzieć, chociaż z bardzo wysokim prawdopodobieństwem możemy mówić, że dokonali tego tzw. prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie - mówił w specjalnym wydaniu audycji "Trzy strony świata" Tomasz Stryjek. Zdaniem eksperta ciężko posądzać o ten akt armię ukraińską. - Podstawowy argument jest taki, że separatyści nie mają lotnictwa, dlaczego więc armia ukraińska maiłaby przeciw nim stosować broń przeciwlotniczą - tłumaczył.

Tymczasem rosyjscy eksperci chcą pomóc w ustaleniu przyczyn katastrofy boeinga 777. Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) jeszcze w czwartek zgłosił taką propozycję. Zgodnie z międzynarodową konwencją lotniczą, obowiązek przeprowadzenia śledztwa ma państwo, na którego terytorium doszło do katastrofy.

Zdaniem eksperta PAN śledztw prawdopodobnie będzie kilka. - Pewnie będzie śledztwo MAK. Będzie też osobne śledztwo ukraińsko-amerykańskie, może  z Holendrami, może malezyjskie, ale ci śledczy nie będą mięli dostępu do najważniejszych materiałów, więc wyniki tego śledztwa nie będą wiarygodne - mówił gość Ernesta Zozunia.

Komu to tragiczne wydarzenie może być na rękę? Jaki możliwy jest dalszy scenariusz wydarzeń? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

(ei, pg)

Czytaj także

Kijów zamyka przestrzeń powietrzną nad wschodnią Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 13:12
- Ukraińskie władze lotnicze zamknęły przestrzeń powietrzną nad wschodnią Ukrainą, gdzie trwa operacja przeciwko prorosyjskim separatystom - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To jedna z największych katastrof lotniczych w historii Holandii"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 10:20
"Szok" - wybija na pierwszej stronie popularny dziennik "Algemeen Dagblad", "Telegraaf" nazywa zestrzelenie maszyny "przerażającą zbrodnią" i "atakiem terrorystycznym". Zaś centrolewicowy "De Volkskrant" pisze o "fali smutku i chaosu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katastrofa malezyjskiego boeinga. Żart pasażera okazał się proroczy

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 10:45
Tuż przed startem malezyjskiego boeinga z lotniska Schiphol w Amsterdamie, jeden z pasażerów umieścił na Facebooku jego zdjęcie z żartobliwym komentarzem. Nie przypuszczał, że jego słowa się zrealizują.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadkowie katastrofy: samolot rozpadł się na kawałki [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 11:11
- Ktoś zestrzelił samolot. Spada na ziemię. Spadają czarne odłamki - relacjonuje świadek katastrofy samolotu malezyjskich linii lotniczych. Na pokładzie maszyny było 298 osób. Nikt nie przeżył.
rozwiń zwiń