Komu mogą zaszkodzić "Panama Papers"?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 17:34
Afera "Panama Papers" wstrząsa światem. Politycy, sportowcy i celebryci mieli korzystać z rajów podatkowych i tam lokować swoje majątki.
Audio
  • Gość Łukasza Walewskiego o aferze "Panama Papers" (3 strony świata/Trójka)
Nazwisko Władimira Putina pojawia się w kontekście afery Panama Papers
Nazwisko Władimira Putina pojawia się w kontekście afery "Panama Papers"Foto: EPA/DMITRY ASTAKHOV/SPUTNIK / KREMLIN POOL ALTERNATIVE CROP/ MANDATORY CREDIT

11,5 mln dokumentów z ostatnich 40 lat wyciekło z zarejestrowanej w Panamie międzynarodowej firmy prawniczej Mossack Fonseca, posiadającej biura w ponad 35 krajach. Wśród jej klientów jest 143 polityków i ich bliskich. Dokumenty wskazują, między innymi, na Władimira Putina jako posiadacza aktywów w rajach podatkowych, wycenianych na 2 mld dolarów.

Wśród polityków wymieniani są także: premier Pakistanu Nawaz Sharif, były premier Iraku Ayad Allawi, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, syn byłego dyktatora Egiptu Alla Mubarak, były premier Gruzji Bidzina Iwaniszwili, a także premier Islandii Sigmundur Gunnlaugsson.

- Dlaczego dokumenty wyciekły właśnie teraz? By uczciwe odpowiedzieć na to pytanie, trzeba poczekać kilka dni i zobaczyć, co w nich jest. Zobaczymy, kto najbardziej ucierpi w sposób rzeczywisty, a kto w sposób medialny - mówi dr Dominik Smyrgała z Collegium Civitas.

Zapraszamy do wysłuchania audycji o jednej z największych afer ostatnich lat.

***

Tytuł audycji: Trzy strony świata
Prowadzi:
Łukasz Walewski
Gość:
dr Dominik Smyrgała (Collegium Civitas)
Data emisji:
4.03.2016
Godzina emisji:
16.48

mp/kul

Czytaj także

Papież w Juárez - mieście z bardzo złą sławą

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2016 18:24
Ostatni dzień sześciodniowej wizyty w Meksyku papież Franciszek spędzi w Ciudad Juárez w pobliżu granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Inna nazwa metropolii to "miasto morderca kobiet".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Unia Europejska radzi sobie z elektrośmieciami?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 17:40
Co zrobić ze stara pralką czy lodówką albo niepotrzebnym telefonem komórkowym czy komputerem? Wbrew pozorom, wcale nie mamy dużego wyboru…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy szczyt nuklearny może coś zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 12:08
W Waszyngtonie w dniach 31 marca i 1 kwietnia odbędzie się szczyt nuklearny. To już czwarte tego typu spotkanie. Jakie są szanse jego powodzenia?
rozwiń zwiń