X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ciemne chmury nad Gibraltarem?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 17:04
W związku z Brexitem zaczyna się komplikować sytuacja Gublartaru. Hiszpania ma w tym swój niewątpliwy interes... - Gibraltar staje się formą nacisku na Wielką Brytanię - uważa Maciej Okraszewski z portalu Dział Zagraniczny i z tygodnika "Polityka".
Audio
  • Ciemne chmury nad Gibraltarem? (3 strony świata/Trójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: flickr/Defence Images

W Wielkiej Brytanii trwa dyskusja nad statusem terytorium po Brexicie. Polityków i komentatorów zaskoczył fakt, że w zeszłym tygodniu w unijnym zarysie wytycznych w sprawie negocjacji znalazł się zapis, że Gibraltar może zostać wyłączony z pobrexitowego układu między Unią a Londynem, jeśli weto zgłosi Madryt.

- Nie zgadzamy się na zmiany w kwestii suwerenności Gibraltaru. Nie do pomyślenia jest by uległa zmianie bez jasnego poparcia mieszkańców regionu oraz rządu Zjednoczonego Królestwa - ogłosił szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson.

Gibraltar pozostaje brytyjskim terytorium zamorskim od osiemnastego wieku. Hiszpania od stuleci kwestionuje ten status i chciałaby przejąć nad nim choćby część jurysdykcji. Media na Wyspach akcentują dziś słowa szefa hiszpańskiej dyplomacji Alfonso Dastisa, który wyraził zaskoczenie gwałtowną reakcją Londynu. - Ktoś tu traci zimną krew - powiedział rano minister.

Wczoraj były szef Partii Konserwatywnej Michael Howard przekonywał, że obecna sytuacja międzynarodowa może się okazać analogiczna do konfliktu o Falklandy pomiędzy Wielką Brytanią a Argentyną. - 35 lat temu inna premier (Margaret Thatcher - przyp. IAR) wysłała wojska by bronić wolności innej grupy Brytyjczyków przed kolejnym krajem, w którym mówi się po hiszpańsku. Jestem przekonany, że obecna premier wykaże podobną determinacją stając po stronie obywateli Gibraltaru - stwierdził Howard. Tymczasem w analizie "Financial Times" czytamy dziś, że deklaracja ma wymiar głównie polityczny, bo i tak każdy przyszły układ między Londynem a Wspólnotą będzie musiał zostać ratyfikowany przez Madryt.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata 
Prowadzi: Łukasz Walewski
Gość: Maciej Okraszewski (portal Dział Zagraniczny i tygodnik "Polityka")
Data emisji: 3.04.2017
Godzina emisji: 16.47

fbi