Dzień Bastylii z prezydentem Trumpem

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 18:30
Mimo że wspomnienia zamachu sprzed roku z Nicei cały czas są bardzo żywe, Francja przygotowuje się do hucznych obchodów Dnia Bastylii. Na dodatek na święto przyjedzie amerykański prezydent Donald Trump.
Audio
  • Dzień Bastylii z prezydentem Trumpem (3 strony świata/Trójka)
Jak będą wyglądały obchody Dnia Bastylii?
Jak będą wyglądały obchody Dnia Bastylii?Foto: shutterstock.com/Soze Soze

Prezydent USA Donald Trump przyleciał w czwartek rano do Paryża, gdzie z prezydentem Emmanuelem Macronem rozmawia m.in. na temat walki z terroryzmem i konfliktu syryjskiego. W piątek weźmie udział w uroczystościach związanych z Dniem Bastylii.

Na obchody święta narodowego Francji amerykański prezydent został zaproszony przez francuskiego prezydenta pod koniec czerwca. Podczas tegorocznych uroczystości zostanie upamiętniona setna rocznica przystąpienia Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej.

- Donald Trump ma teraz skrócony kurs historii europejskiej - komentuje Teresa Figat z Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej i podkreśla, że z wielu powodów dobrze się stało, iż przyjął on zaproszenie Emmanuela Macrona.

Czy 14 lipca to ważny dzień dla Francuzów? Czy prezydent Francji będzie "pośrednikiem" w rozmowach między Niemcami a USA? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Teresa Figat (Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej)
Data emisji: 13.07.2017
Godzina emisji: 16.47

PAP/mk


Czytaj także

Szczyt G20 i polityka "wielkiej czwórki"

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 18:00
Na czas wizyty Donalda Trumpa w Europie zaplanowano liczne spotkania amerykańskiego przywódcy z głowami państw. Żadne z nich jednak nie budzi takiego zainteresowania jak to z Władimirem Putinem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Formuła szczytów G20 odchodzi do przeszłości?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 17:30
- Warto porównać wystąpienia prezydenta Trumpa w Warszawie i Hamburgu. USA z pozycji lidera, państwa, które wyznaczało wspólny kierunek i było w stanie zgromadzić bardzo wiele krajów wokół wspólnych celów, obecnie za sprawą wystąpień prezydenta Trumpa, raczej Europę dzieli - ocenia Marcin Menkes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maile Donalda Trumpa Juniora. Jakie będą ich konsekwencje?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 18:00
- Zarzuty, które pojawiły się ze strony środowisk zbliżonych do Demokratów, że była jakaś koordynacja między administracją Trumpa i osobami z jego otoczenia a działaniami służb rosyjskich, nie miały powiązania. Tutaj ten aspekt się pojawia, dlatego ta sprawa jest taka ważna - ocenia Tomasz Smura z Fundacji Pułaskiego.
rozwiń zwiń