Wspomnienie Winnie Mandeli

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 17:00
W poniedziałek w Johannesburgu zmarła żona Nelsona Mandeli – kobieta, która była jego rzecznikiem. Mówi się nawet, że to ona go stworzyła.
Audio
  • RPA po śmierci Winnie Mandeli (3 strony świata/Trójka)
Winnie Madikizela-Mandela
Winnie Madikizela-MandelaFoto: PAP/Abaca/Ihsaan Haffejee

"Mój mąż walczy o wyzwolenie narodu afrykańskiego, by wszystkie grupy rasowe w naszym kraju mogły spokojnie się rozwijać" – mówiła jeszcze nieśmiało i jeszcze drżącym głosem Winnie Mandela, zaraz po aresztowaniu w 1962 roku Nelsona Mandeli.

Przez lata była jego rzecznikiem, gdy siedział w wiezieniu, to ona przekazywała światu jego myśli. Choć powszechna jest też opinia, że to ona go stworzyła. Winnie Mandela zmarła w poniedziałek w Johannesburgu.

– Myślę, że nie da się orzec, które z nich – Nelson czy Winnie – było motorem napędowym. Jednak już sama ta wątpliwość wydaje się bardzo dużo mówić. Byli oni małżeństwem przez 38 lat, z czego 27 on spędził w więzieniu, następnie przez 2  byli w separacji, więc tego związku było tak naprawdę niedużo. Myślę jednak, że to prawda – gdyby nie żona, jej praca na rzecz męża, Nelson Mandela być może nie wyszedłby z więzienia i nie stałby się osobą, z którą potem rozmawiał rząd RPA – mówi Grzegorz Waliński.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość
Grzegorz Waliński (historyk, dyplomata, były ambasador RP w Nigerii, Beninie, Ghanie, Kamerunie i Gwinei Równikowej z siedzibą w Abudży)
Data emisji: 3.04.2018
Godzina emisji: 16.46

ml/mk

Czytaj także

Kto chciał otruć Sergeia Skripala?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 17:00
"Dwie osoby, mężczyzna w wieku 66 lat i kobieta w wieku 33 lat zostali znalezieni nieprzytomni na ławce w centrum Salisbury" - informował przedstawiciel policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Kim Dzong Un odwiedził Pekin?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2018 17:00
Dziennikarze zauważyli pancerny pociąg na pekińskim dworcu i wzmożone środki ostrożności.
rozwiń zwiń