Wycofanie części żołnierzy USA z Niemiec. Ekspert: pytanie, ile w tym polityki, a ile strategii

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 17:43
– Jest pytanie: ile jest polityki, a ile strategii w decyzji Donalda Trumpa. To jest kwestia tego, czy Stany Zjednoczone rzeczywiście zaczynają się wycofywać z roli gwaranta bezpieczeństwa globalnego, wracają za swoje oceany, próbując obniżyć swoje zaangażowanie na świecie – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Baranowski, szef German Marshal Fund Polska. W ten sposób odniósł się do planów wycofania części żołnierzy USA z Niemiec.
Audio
  • Michał Baranowski o wycofaniu części amerykańskich żołnierzy z Niemiec (3 strony świata/Trójka)
Żołnierze USA - zdjęcie ilustracyjne
Żołnierze USA - zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Bumble Dee

Z Ameryki docierają informacje o tym, że Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu 25 proc. amerykańskich żołnierzy z Niemiec. Obecnie stacjonuje tam prawie 34 tys. wojskowych z USA, wycofanych ma zostać 9,5 tys. Część z nich może trafić do niektórych państw środkowoeuropejskich, w tym Polski, reszta wróci do Stanów Zjednoczonych. W "3 stronach świata" komentował to Michał Baranowski z German Marshal Fund Polska.

shutterstock armia usa wojsko stany zjednoczone 1200.jpg
"Donald Trump chce wywrzeć presję na Niemcy". Publicystka o przesunięciu wojsk USA

Jaka ocena decyzji Trumpa?

Michał Baranowski przypomniał, że decyzja nie została oficjalnie przedstawiona przez Biały Dom, a także nie została skonsultowana z Niemcami. Z tego zresztą powodu jego ocena decyzji Donalda Trumpa jest negatywna.  Taki sposób podjęcia tej decyzji niestety podważa przyjaźń, sojusz transatlantycki  podkreślił.

 Jeszcze ważniejsze albo co najmniej równie ważne jest to, że tak znaczne zmniejszenie obecności Stanów Zjednoczonych w Niemczech jest po prostu zmniejszeniem obecności Stanów Zjednoczonych w Europie. To obniży możliwość działania Stanów Zjednoczonych w naszym regionie i również na Bliskim Wschodzie  zaznaczył Michał Baranowski, dodając, że to ma szczególne znaczenie z naszej, polskiej perspektywy, bo nawet jeśli część z tych żołnierzy trafi do Polski, to "net effect" będzie dla nas negatywny.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] MSZ: zdecydowanie popieramy obecność wojsk USA w Europie, w tym także w Polsce

Dlaczego Trump wycofuje żołnierzy USA z Niemiec?

Gość "3 stron świata" podkreślił, że jest kilka powodów, dla których Donald Trump podjął taką decyzję. Jeden z nich to z pewnością kampania wyborcza i potrzeba stworzenia narracji, że to właśnie on "sprowadza amerykańskich żołnierzy do domu". Drugą sprawą jest "brak chemii" między Donaldem Trumpem a Angelą Merkel oraz krytyka rządu federalnego Niemiec za nieprzeznaczanie 2 proc. PKB na zbrojenia.

 Trzeci powód, najbardziej martwiący, to jest pytanie: ile jest polityki, a ile strategii w tej decyzji. To jest kwestia tego, czy Stany Zjednoczone rzeczywiście zaczynają się wycofywać z roli gwaranta bezpieczeństwa globalnego, w naszym kontekście  bezpieczeństwa europejskiego, wracają za swoje oceany, próbując obniżyć swoje zaangażowanie na świecie  dodał Michał Baranowski.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Gość: Michał Baranowski (szef German Marshal Fund Polska)
Data emisji: 8.06.2020
Godzina emisji: 16.46

jmo/mk

Czytaj także

Prof. Lewicki: Trump uznaje obecność wojsk USA w Niemczech za relikt zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 20:26
- Celem Trumpa jest zmniejszenie liczby żołnierzy stacjonujących na całym świecie. Nie potrzebuje być wszędzie i płacić za to, że wszędzie jest - powiedział prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Polska ma szansę być głównym miejscem amerykańskim w Europie. - dodał. 
rozwiń zwiń