Ekspert: podgrzany problemami ekonomicznymi i pandemią rasizm to w USA mieszanka wybuchowa

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 17:20
– Przed nami bardzo gorące lato w Stanach Zjednoczonych. Wizje Trumpa i Bidena są bardzo różne – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Baranowski z German Marshal Found. 
Audio
  • Michał Baranowski o kryzysie w USA (3 strony świata/Trójka)
Protesty w USA
Protesty w USAFoto: PAP/EPA/JUSTIN LANE
donald trump pap 1200.jpg
"Zakazanie podduszania byłoby dobrym rozwiązaniem". Donald Trump o reformie amerykańskiej policji

14 czerwca prezydent USA Donald Trump skończył 74 lata. Gość audycji, Michał Baranowski, życzył przywódcy USA "mniej podzielonej i bezpieczniejszej Ameryki, ponieważ weszła ona w ostatnim czasie w okres, którego nie widzieliśmy od późnych lat 60. XX wieku".

 To podwójna pandemia - koronawirusa i rasizmu - co bardzo mocno odbija się na społeczeństwie. Życzyłbym Trumpowi, żeby potrafił zapanować nad sytuacją, a wydaje się, że ją podgrzewa, a nie uspokaja. Wszystkie strony tego konfliktu dochodzą do wniosku, że coraz bardziej potrzebna jest zmiana i reforma. Na pewno wśród Amerykanów jest podział, jak ta zmiana miałaby wyglądać. Demokraci kładą nacisk na reformę policji. Ogromny problem na tle rasowym w Ameryce, który został podgrzany problemami ekonomicznymi i pandemią, to mieszanka wybuchowa  przyznał Michał Baranowski.

Gość Programu 3 Polskiego Radia mówił, że "każdego dnia jesteśmy świadkami tego, jak ciężko społeczeństwo przechodzi obecny kryzys".  Gdy rozmawiam z kolegami zarówno z Waszyngtonu, jak i Teksasu, to wyczuwam nastroje rewolucyjne. Myślę, że dojdzie do pewnej zmiany. Przed nami bardzo gorące lato, wizje Trumpa i Bidena są bardzo różne  dodał ekspert.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Michał Baranowski (German Marshal Found)
Data emisji: 15.06.2020
Godzina emisji: 16.47

dn/mk

Czytaj także

"Superwtorek" w USA. Jarosław Guzy: starcie faworyta z niedoszłym faworytem

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 21:49
- To będą prawybory bardzo przybliżające nas do finału - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy o "superwtorku" w USA. Krzysztof Winkler wskazał, że faworytem do nominacji Partii Demokratycznej do walki o stanowisko prezydenta USA był Joe Biden, ale zaliczył szereg wpadek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wycofanie części żołnierzy USA z Niemiec. Ekspert: pytanie, ile w tym polityki, a ile strategii

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 17:43
– Jest pytanie: ile jest polityki, a ile strategii w decyzji Donalda Trumpa. To jest kwestia tego, czy Stany Zjednoczone rzeczywiście zaczynają się wycofywać z roli gwaranta bezpieczeństwa globalnego, wracają za swoje oceany, próbując obniżyć swoje zaangażowanie na świecie – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Baranowski, szef German Marshal Fund Polska. W ten sposób odniósł się do planów wycofania części żołnierzy USA z Niemiec.
rozwiń zwiń