Grzegorz Cieślak: w Anglii przyjęto politykę prewencji antyterrorystycznej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 18:10
- W Anglii wdrożono politykę prewencji antyterrorystycznej. Przyjęto, iż nigdy nie będzie tak, że służby zapobiegną każdemu zamachowi. Trzeba zatem przygotować na to społeczeństwo: kiedy do zamachu dochodzi, jest ono bardziej odporne na jego skutki - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Grzegorz Cieślak z Collegium Civitas. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Szczyt w londyńskim metrze to setki tysięcy ludzi przewijających się przez stacje, ścisk w wagonach i pośpiech. 7 lipca, piętnaście lat temu, biegnące swymi szlakami pociągi podziemnej kolejki nagle się zatrzymały.

"Było słychać głośny huk, wszędzie jest dym, najprawdopodobniej jest wielu rannych" – relacjonował dyżurny ze stacji do dyspozytora.  "Dwa pociągi zderzyły się w tunelu niedaleko stacji Edgware Road, nie wiadomo, jakie są przyczyny wypadku i ilu było ludzi w wagonach" – w pierwszych relacjach donosiły stacje telewizyjne. Nikomu nie przyszło do głowy, że to nie wypadek, ale 4 zaplanowane eksplozje przy różnych stacjach i na różnych liniach.

lon2 1200 pap.jpg
Wielka Brytania: 21 osób rannych w stanie krytycznym po ataku w Londynie

Nikt nie spodziewał się, że niecałą godzinę po dramacie w metrze terrorysta samobójca wysadzi jeszcze autobus. 

"Schemat atakowania środków transportu"

Gość Trójki podkreślił, że ten zamach terrorystyczny wpisał się w schemat atakowania środków transportu. - Jeszcze w poprzedniej dekadzie atak na środki transportu raczej należał do rzadkości. Oczywiście działo się to w godzinach szczytu, kilka minut po godz. 8.00., a więc w autobusach czy w metrze były wtedy ogromne tłumy ludzi - podkreślił Grzegorz Cieślak. 

Jego zdaniem szybko zmienia się także sam terroryzm, a tym samym reakcje obronne w wielu państwach. 

- W Anglii wdrożono politykę prewencji antyterrorystycznej. Przyjęto, iż nigdy nie będzie tak, że służby zapobiegną każdemu zamachowi. Trzeba zatem przygotować społeczeństwo na to, że kiedy do zamachu dochodzi, jest ono bardziej odporne na jego skutki - zaznaczył ekspert. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


Posłuchaj
08:15 _PR3_AAC 2020_07_07-16-45-45.mp3 Grzegorz Cieślak o terroryzmie (3 strony świata)

 

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Grzegorz Cieślak (Collegium Civitas)
Data emisji: 7.07.2020
Godzina emisji: 16.45

bartos

Czytaj także

Ataki w Wielkiej Brytanii. O co w nich chodzi?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 16:42
Sobotni zamach w Londynie, to trzeci poważny atak w Wielkiej Brytanii na przestrzeni kilku miesięcy. Dlaczego terroryści nasilili swoje działania - o tym w specjalnej audycji radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń