Miguel Moreno: hiszpańska monarchia jest na krawędzi

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 17:00
– Filip VI jest w tej chwili w bardzo trudnej sytuacji. Jako syn – relacje wobec ojca ma bardzo trudne. Jako głowa państwa – nie chciałbym być w jego skórze – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Miguel Moreno.
Były król Hiszpanii Juan Carlos I
Były król Hiszpanii Juan Carlos IFoto: PAP/EPA/Sergio Barrenechea

Były król Hiszpanii Juan Carlos poinformował swojego syna, króla Filipa VI, że postanowił opuścić kraj, aby nie kompromitować monarchii. Jego decyzja związana jest z oskarżeniami dotyczącymi korupcji. Jednak czy tym gestem zdoła ocalić koronę?

Juan Carlos I 1200 shutterstock.jpg
Hiszpański król udaje się na emigrację. W tle skandal korupcyjny
Posłuchaj
09:09 PR3_MPLS 2020_08_04-16-45-47_3StronyŚwiata.mp3 Miguel Moreno o sytuacji monarchii w Hiszpanii (3 strony świata/Trójka)

"Koniec pewnej epoki"

 Dla mnie to jest żal. Dla mnie kończy się pewna epoka w historii Hiszpanii, w której król Hiszpanii Don Juan Carlos I grał naprawdę bardzo ważną rolę. I nie powinno się tak skończyć  mówił w "3 stronach świata" Miguel Moreno.

Jak podkreślił, Juan Carlos jest ikoną w historii Hiszpanii, jest królem, który zdemontował system frankistowski, powstrzymał zbrojny zamach stanu w 1981 roku, później pełnił także rolę w jednoczeniu całego kraju.  Dla mnie to jest bardzo smutne, bo chyba to się tak nie skończy. Bo chodzi o obalenie monarchii Hiszpanii  podkreślił gość Programu Trzeciego.

Czytaj również:

Miguel Moreno podkreślił, że dziś opinia obywateli Hiszpanii dotycząca monarchii jest podzielona i podejrzewa, że gdyby zostało przeprowadzone referendum, to wyszłoby mniej więcej pół na pół za i przeciw utrzymaniu korony. A ta zmiana nastąpiła dosyć niedawno, bo Juan Carlos był bardzo kochany przez Hiszpanów.  To była naprawdę taka osoba w polityce, którą wszyscy lubiliśmy. Bo to jest człowiek bardzo ciepły, bardzo blisko ludzi. Kontakt z nim to jest wielka radość. Naprawdę wszyscy go lubili  wyjaśnił.

Trudna sytuacja Filipa VI

PAP Hiszpania LGBT kobieta 1200.jpg
Małgorzata Wołczyk: Hiszpania jest laboratorium ideologii gender, mówią o tym wszyscy moi rozmówcy

Zaznaczył również, że zmieniło się to po serii skandali z 2014 roku i zrzeczeniu się tronu. Jak podkreślił "wtedy się wszystko zaczęło".  Filip VI jest w tej chwili w bardzo trudnej sytuacji. Jako syn  relacje wobec ojca ma bardzo trudne. Jako głowa państwa  nie chciałbym być w jego skórze  mówił Miguel Moreno.

Nawiązał do poprzedniej sytuacji, kiedy Hiszpanię opuścił król. Miało to miejsce przed II wojną światową, kiedy z kraju uciekać musiał Alfons XIII. Ten wówczas wyjaśnił, że wyjeżdża, by z jego powodu nie była przelana krew. Teraz z kolei chodzi o uchronienie monarchii od kompromitacji.

 Ale monarchia niestety jest już na krawędzi. Jest już trochę dotknięta z tego względu, że jeśli teraz chcą sądzić króla Juana Carlosa, to co potem będzie? Jaka będzie opinia społeczeństwa w Hiszpanii?  mówił Miguel Moreno.

***

Tytuł audycji: 3 strony świata
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: Miguel Moreno
Data emisji: 3.08.2020
Godzina emisji: 16.45

jmo

Czytaj także

Czy Katalonia jest problemem całej Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 19:24
– Unia Europejska przyczyniła się do tego, że rząd kataloński nie zdecydował się na tak szybkie ogłoszenie niepodległości – powiedział na antenie Trójki Michał Kuź, ekspert ds. międzynarodowych z Uczelni Łazarskiego. Prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Instytut Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego stwierdził z kolei, że "przywódcy regionalni z innych krajów uważnie obserwują to, co się dzieje w Hiszpanii".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziesięciu wiernych lub... 1700 turystów. Dyskryminacja katolików przez władze Katalonii

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 13:42
Archidiecezja Barcelony została ukarana przez władze Katalonii za przekroczenie limitu 10 osób na mszy św. za ofiary pandemii, która została odprawiona w ubiegłą niedzielę w bazylice Sagrada Familia. Sprawę opisuje portal radiomaryja.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpański król udaje się na emigrację. W tle skandal korupcyjny

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 22:30
Były król Hiszpanii Juan Carlos I ogłosił, że opuści kraj i uda się na emigrację. Decyzja ojca króla Filipa VI ma związek ze skandalem korupcyjnym, w który jest zamieszany, oraz toczącym się w tej sprawie śledztwem.
rozwiń zwiń