Prezydencja to część sztafety

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 11:52
- Prezydencja to nie jest etap, który zaczyna się i kończy. Oceniając naszą prezydencję musimy pamiętać, że wkomponowuje się ona w większą całość - powiedział Radosław Ciszewski z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
Audio
Flagi państw UE
Flagi państw UEFoto: europa.eu

Premier Donald Tusk podsumował dziś w Parlamencie Europejskim polską prezydencję, którą sprawowaliśmy przez minione półrocze. Apelował w Parlamencie Europejskim o większą integrację, wspólną odpowiedzialność i więcej dyscypliny.

Radosław Ciszewski z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego przyznał, że kryzys nie pozwolił w realizacji wszystkich zamierzeń, na niektóre po prostu nie wystarczyło pieniędzy. - Trzeba pamiętać, że każda istotna decyzja w Unii jest jednak wynikiem negocjacji wszystkich państw członkowskich - powiedział w  "Trzech stronach świata".

Zdaniem eksperta ostatni szczyt Unii Europejskiej nie jest dowodem na to, że dominację sprawują dwa państwa - Francja i Niemcy, ale że także wśród polityków objawiają się panika i słabość. - Bardzo podoba mi się postawa naszego premiera, który pokazał, że jesteśmy otwarci. Cała Unia oczekuje od lidera państwa sprawującego prezydencję umiejętności negocjacyjnych i dążenia do kompromisu - powiedział w rozmowie z Ernestem Zozuniem.

 

Jak ekspert ocenia realizację poszczególnych celów polskiej prezydencji? Wysłuchaj całej audycji "Trzy strony świata, 14 grudnia 2011".

 

Można jej słuchać na antenie Trójki w każdy poniedziałek i środę  o godz. 16.45. Zapraszamy!

(asz)


Czytaj także

"Europa potrzebuje rachunku sumienia"

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 10:51
- Nasza prezydencja była prezydencją ludzi zdeterminowanych, żeby wykonać ją jak najlepiej potrafimy - powiedział premier Donald Tusk, podsumowując polskie przewodnictwo w Radzie UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barroso: Polska spełniła nasze oczekiwania

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2011 10:50
Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso powiedział na forum Parlamentu Europejskiego, że dyskusja na temat wzmocnienia strefy euro odbyły się nie przypadkowo podczas polskiej prezydencji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sms-owa Symfonia Pawła Mykietyna na zakończenie prezydencji

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2011 12:00
Zapraszamy do Dwójki na transmisję ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego - początek uroczystego koncertu na zakończenie polskiej prezydencji o godz. 19.
rozwiń zwiń