Na Falklandach bez zmian

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 17:45
Bartłomiej Znojek (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych): - To jeden z przejawów niezakończonej deimperializacji. Jest wiele sporów, które w różny sposób istnieją w relacjach między państwami. W tym przypadku chodzi nie tylko o prestiż, ale bardziej o utrzymanie status quo.
Audio
Lotniskowiec HMS Invincible stanowił wraz lotniskowcem HMS Hermes trzon brytyjskich sił ekspedycyjnych które miały odzyskać Falklandy
Lotniskowiec HMS "Invincible" stanowił wraz lotniskowcem HMS "Hermes" trzon brytyjskich sił ekspedycyjnych które miały odzyskać FalklandyFoto: Wikimmedia Commons, domena publiczna

Miesiąc przed 30. rocznicą wojny o Falklandy Argentyńczycy i Brytyjczycy znów prężą muskuły i rozpoczynają kolejną dyplomatyczną wojnę. Londyn wysyła swój najlepszy niszczyciel, a Buenos Aires oskarża Wielką Brytanię o kolonialne zapędy. Tydzień temu w Argentynie odbyły się protesty, oskarżono Londyn o kolonializm, spalono brytyjską flagę, bo brytyjskie koncerny paliwowe prowadzą odwierty wokół Wysp Falklandzkich. - Spór bardziej wynika z oczekiwań Argentyńczyków, Brytyjczycy nie są skłonni do rozmawiania na ten temat. Argentyńczycy mają w konstytucji zapisane, że nie zrezygnują z roszczeń, by odzyskać Malwiny - wyjaśnia Bartłomiej Znojek z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Wyspy Falklandzkie z powodu roszczeń Argentyńczyków czasem są również nazywane, od określenia hiszpańskiego, Malwinami. W obecnym konflikcie, zdaniem gościa Łukasza Walewskiego, rację ma każda ze stron. Wszystko zależy bowiem o przyjętej perspektywy. - Patrząc od strony prawnej - racja jest po stronie Brytyjczyków: prawo międzynarodowe przewiduje możliwość samostanowienia i Falklandczycy decydują, ze wolą być bliżej Wielkiej Brytanii. Jeżeli chodzi o Argentyńczyków, przeważa argument historyczny związany z niesprawiedliwością czasów kolonialnych i polityką wielkiego Imperium Brytyjskiego - tłumaczy ekspert.

O możliwych scenariuszach rozwiązania toczącego się od wieków sporu o Falklandy i budowaniu tożsamości regionów w stosunkach międzynarodowych, posłuchaj więcej w audycji "Trzy strony świata – 1 lutego 2012".

Audycji "Trzy strony świata” można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy. 

(ed)